WI-FI direct haberleşmede performans analizi
Performance analysis in WI-FI direct communications
  1. Tez No: 771598
  2. Yazar: NUR KEVSER ATASOY
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SELÇUK ÖKDEM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
WI-FI Direct iletişim, P2P (Peer to Peer) haberleşmede kullanımı çeşitli alanlarda (dosya aktarımı, oyun, yazıcılar vb.) artarak yaygınlaşmaktadır. WI-FI (Wireless Fidelity) Direct, haberleşme için protokol olarak IEEE 802.11' i kullanmaktadır. Diğer kablosuz iletişimler gibi bu haberleşme çeşidinde de güç tasarrufu önemli konulardan birisidir. WI-FI Direct bazı koşullar altında güç tüketimi artmaktadır. Bu koşullar, P2P Grup oluşturmada cihazın Standart, Otonom veya Kalıcı grup modunda olması, haberleşmede kullanılan host (haberleşmede kullanılan telefon, laptop, yazıcı gibi cihazlar) sayısının değişmesi, hostların birbirine olan uzaklıkları sayılabilir. Bu çalışmada, WI-FI Direct haberleşmede yukarıda sayılan koşullara göre güç tüketimi OMNeT++ ağ simülasyon programı ve INET frameworkü ile test edilmiştir. Simülasyon programından elde edilen veri setleri (.vec ve .sca dosyaları) kullanılarak Anaconda Jupyter Notebook geliştirme ortamı ile performans analizi yapılmıştır. OMNeT++ simülasyon deneyinden elde edilen sonuçlara göre 50 metrelik deneylerde hem Standart Grup Oluşturma hem de Otonom Grup Oluşturma biçiminde 200 metrelik deneylere göre daha fazla güç tüketimi yaptığı belirlenmiştir. Ayrıca deneylerde kullanılan host sayısı arttıkça harcanan güç tüketimi de artmıştır. Jupyter Notebook ile yapılan deneyde ise GO (Group Owner, Grup Sahibi) olarak seçilen hostların daha fazla sinyal iletimi gerçekleştirdiği ve 50 metrelik deneyde her iki grup oluşturma biçimlerinde de 200 metrelik deneye göre daha fazla paket transferi gerçekleştirdiği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The use of WI-FI Direct communication in P2P communication is becoming increasingly widespread in various fields (file transfer, game, printers, etc.). WI-FI Direct uses IEEE 802.11 as the protocol for communication. Like other wireless communications, power saving is one of the important issues in this type of communication. WI-FI Direct increases power consumption under some conditions. These conditions include the device being in Standard, Autonomous or Permanent group mode in P2P Group creation, the change in the number of hosts used in communication (devices such as telephone, laptop, printer used in communication), the distances of the hosts from each other. In this study, power consumption in WI-FI Direct communication was tested with OMNeT++ network simulation program and INET framework according to the conditions listed above. Performance analysis was made with Anaconda Jupyter Notebook development environment using data sets (.vec and .sca files) obtained from the simulation program. According to the results obtained from the OMNeT++ simulation experiment, it was determined that the 50-meter experiments consumed more power than the 200-meter experiments in both Standard Grouping and Autonomous Grouping. In addition, as the number of hosts used in the experiments increased, the power consumption increased. In the experiment with Jupyter Notebook, it was seen that the hosts selected as GO performed more signal transmission and performed more packet transfer in both grouping styles in the 50-meter experiment than in the 200-meter experiment.