Anayasa Mahkemesinin bireysel başvuru kararları çerçevesinde adil yargılanma hakkı
The right to a fair trial within the framework of individual application decisions to the Constitutional Court
- Tez No: 771599
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HİKMET TÜLEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: KTO Karatay Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 125
Özet
Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesinin 6. Maddesinde yeralan Adil yargılanma hakkı, temel hak ve hürriyetler kapsamında birçok ülkenin hukuk sisteminde mevcut olduğu gibi ülkemiz nezdinde de anayasal bağlamda düzenleme alanı bulmuştur. Adil yargılanma hakkının korunması kapsamında Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi doğrultusunda Avrupa İnsan Hakları Mahkemesine yapılan başvurular neticesinde koruma alanı oluşmakta ve Türkiye Cumhuriyeti anılan sözleşmede taraf olarak yer almaktadır. Ayrıca Anayasa Mahkemesine yapılmakta olan Bireysel Başvuru Yolu ile adil yargılanma hakkı anayasal koruma altına alınmıştır. Hakkın amacı insan hakları gözetilerek yürütülen yargılama mekanizmasının işlevsel olmasını sağlamaktır. Çalışmanın ilk bölümünde, adil yargılanma hakkı kavramsal olarak incelenirken, hakkın niteliği ve bireysel başvuru yolu da incelenmiştir. Çalışmanın ikinci bölümünde, adil yargılanma hakkının unsurları tek tek ele alınarak, Anayasa Mahkemesine yapılan bireysel başvurular neticesinde ortaya çıkan içtihatları değerlendirilerek bir inceleme alanı oluşturulmuştur. Çalışmanın sonuç bölümünde ise, bilimsel çalışmalar ve hukuk sisteminde ki uygulamalar gözetilerek adil yargılanma hakkının ihlalinin önlenmesi hususunda değerlendirmeler yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
The right to a fair trial which is put into European Convention on Human Rights as article 6, within the scope of fundamental rights and freedoms, has found a regulation area in the constitutional context in our country as well as in the legal systems of many countries. Within the scope of the protection of the right to a fair trial, as a result of the applications made to the European Court of Human Rights in line with the European Convention on Human Rights, a protected area has been formed and the Republic of Turkey is a party to the aforementioned contract. In addition, through the Individual Application made to the Constitutional Court, the right to a fair trial has been taken into constitutional protection. The purpose of the right is to ensure that a judicial mechanism carried out by observing human rights is functional. In the first part of the study, while the right to a fair trial is analyzed conceptually, the nature of the right and the way of individual application are also examined. In the second part of the study, by the handling of the elements of the right to a fair trial one by one and by the evaluation of the case law emerged as a result of individual applications made to the Constitutional Court, a field of study was created. In the conclusion part of the study, evaluations were made on the prevention of the violation of the right to a fair trial, taking into account scientific studies and practices in the legal system.