Order picking problem: its variations and integration
Sipariş toplama problemi: varyasyonları ve entegrasyonu
- Tez No: 771609
- Danışmanlar: PROF. DR. HALDUN SÜRAL, DOÇ. DR. MELİH ÇELİK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 167
Özet
Sipariş toplama, en maliyetli ve emek yoğun depo faaliyetidir. Sipariş toplama probleminin amacı, toplama listesindeki malzemeleri olabilecek en kısa sürede toplayan bir rota oluşturmaktır. Hem manuel hem de otomatikleştirilmiş depolarda; bölgeleme, gruplama ve toplayıcı rotalama kararlarının birlikte ele alınması toplama süresini, tıkanıklığı, iş yükü dengesini ve sistem verimini iyileştirmede önemli bir rol oynamaktadır. Bu tezde, tek bloklu, iki bloklu ve çok bloklu depo yerleşimleri üzerinde tek toplayıcılı ve çok toplayıcılı sipariş toplama problemlerini, senkronize dinamik bölgesel toplama ve grup toplama kararlarını da dikkate alarak incelemekteyiz. Bu amaçla, (1) bu problemlerin bazılarının optimal çözümleri için matematiksel modeller, (2) diğer bazı durumlar için en uygun çözümü bulmak amacıyla kesin dinamik programlama yaklaşımları ve (3) daha karmaşık problemler için de basit ama etkili sezgisel yöntemler önermekteyiz. Literatürdekilerle uyumlu olarak rastgele oluşturulmuş örnekler üzerinde yapılan hesaplama deneyleri, önerilen yaklaşımların ihmal edilebilir hesaplama sürelerinde optimal veya optimale yakın çözümler bulabileceğini göstermektedir. Sonuçların amaç fonksiyonu değerlerinin ilgili literatürdekilerle karşılaştırılmaları da yaklaşımlarımızın en az literatürde sunulan en yeni modeller kadar güçlü performans gösterdiğini göstermektedir. Ayrıca, hat rotalama perspektifini sipariş toplama problemlerinin çözüm metodolojilerine dahil ederek, alt tur eleme kısıtlamaları yerine bağlantısızlık eleme kısıtlamalarını getirerek ve bölgesel toplama ve grup toplama kararlarını toplayıcı rotalama ve iş yükü dengeleme problemleri ile tümleşik şekilde ve operasyonel seviye problemleri olarak inceleyerek literatüre katkıda bulunmaktayız.
Özet (Çeviri)
Order picking is the most costly and labour-intensive warehouse activity. The objective of order picking problem is to collect the items on the pick list in a sequence to ensure a route that minimizes the travel time. In both manual and automated warehouses, a combination of efficient zoning, batching and picker routing plays an important role in improving travel time, congestion, workload balancing and system throughput. In this thesis, we study single-picker and multi-picker order picking problems on single-block, two-block and multi-block warehouse layouts by also considering synchronised dynamic zone-picking and batch-picking decisions. For this end, we present (1) mathematical models for the optimal solutions of some of these problems, (2) exact dynamic programming approaches to find the optimal solution for some other cases, and (3) simple but effective heuristics for the remaining more complex forms. Computational experiments on randomly generated instances in line with those in the literature show that the proposed approaches can find optimal and near-optimal solutions in negligible computational times. The comparisons of the resulting objective function values with the ones in the related literature also show that our approaches perform at least as strongly as the models in the state-of-the-art literature. We also contribute to the literature by introducing the arc routing perspective into the solution methodologies of order picking problems, by also introducing disconnectivity elimination constraints instead of sub-tour elimination constraints and by studying zone-picking and batch-picking decisions as operational level problems integrated with picker routing and workload balancing problems.