RTK sistemli insansız hava araçları ile yapılan detay alım doğruluğunun araştırılması; Ortakent-Bodrum örneği
Investigation of accuracy of detailed verified by unmanned aerial vehicles with rtk systems; Ortakent-Bodrum area
  1. Tez No: 771613
  2. Yazar: HAZAL ALTUNTABAK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ERCENK ATA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeodezi ve Fotogrametri, Geodesy and Photogrammetry
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Harita Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Geomatik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
İnsanoğlunun benimseme duygusu ve özellikle sahip oldukları taşınmazlar konusunda cinsini, sınırlarını, alanlarını tanımlama isteği hep var olmuştur. Bu isteklerinden dolayı da ölçme gereksinimleri oluşmuş ve ölçüm yötemlerine göre farklı haritalar meydana gelmiştir. Geçmişten günümüze ölçümlerin zor olduğu, çaba ve zaman gerektirdiği bilinmektedir. Fakat gelişen teknolojiyle ölçme sistemleri yenilenmiş ve yeni yöntemler ortaya çıkmıştır. Yeni sistemler dahilinde proje zamanından ve maliyetten tasarruf sağlanmıştır. Uzaktan algılama ve fotogrametri alanındaki ilerlemeler sayesinde ortofoto haritaların üretimi hızlansa da, yersel ölçmelere göre doğruluğu sorgulanmaktadır. Bu çalışmada İnsansız Hava Araçları (İHA) ile üretilen ortofoto haritanın konum bilgisi ve Küresel Konum Belirleme Sistemi (Global Navigation Satellite Systems (GNSS)) ile üretilen verinin konum bilgisi arasındaki farklılıklar ve bu farklılıkların nedenlerinin araştırılması amaçlanmıştır. Çalışma bölgesi, Muğla İli Bodrum İlçesi, Ortakent Mahallesinde bir alanı kapsamaktadır. Projede kullanılan İHA'nın en önemli özelliklerinden biri Gerçek Zamanlı Kinematik GNSS sisteme (GZK-GNSS) sahip olmasıdır. İHA ile ölçüm yapıldıktan sonra Sayısal Yüzey Modeli (SYM) ve ortofoto üretilmiştir. GNSS ile yapılan ölçümlerden sonra üçgenleme yapılmış ve elipsoit yüksekliklerden ondülasyon değerleri çıkarılmış, Ortometrik yükseklik değerleri elde edilmiştir. Böylece Hem İHA hem de GNSS sistemi ile ölçüm yapılarak, elde edilen sonuçlar arasında meydana gelen farklılıklar belirlenmiştir. Bu farklılıklar cm mertebesinde çıkmış olup, YKN ile oluşturulan fotogrametrik değerlerin, YKN olmadan oluşturulan fotogrametrik değerlere göre daha doğru olduğu görülmüştür. Tez çalışması, küçük bir alanla sınırla olsa dahi, yeni teknolojik ölçme sistem ve yöntemlerinin daha hızlı olmasının yanında doğruluğunun da güvenilir olup olmadığı konusunda bilgi vermektedir.
Özet (Çeviri)
There has always been a sense of adoption of human beings and the knowledge to define their types, boundaries and areas, especially in terms of the immovables they own. Due to these demands, measurement requirements have arisen and different maps have emerged according to measurement methods. It is known from past to present that measurements are difficult and require effort and time. However, with the developing technology, measuring systems have been renewed and new methods have emerged. With the new systems, project time and cost savings were achieved. Although the production of orthometric maps has accelerated thanks to the advances in remote sensing and photogrammetry, their accuracy compared to terrestrial measurements is questioned. In this study, it is aimed to investigate whether there are differences between the location information of the orthometric map produced by Unmanned Aerial Vehicles (UAV) and the location information of the data produced by Global Navigation Satellite Systems (GNSS), and to investigate the reasons for these differences, if any. The study area covers in Ortakent, Bodrum-Muğla. One of the most important features of the UAV used in the project is that it has a Real Time Kinematic GNSS system (GZK-GNSS). After measuring with UAV, the Digital Surface Model and ortofo was produced. After the measurements made with the GNSS, triangulation was made and the ondulations were subtracted and orthometric heights were obtained. Thus, the differences between the obtained values were determined by measuring with both the UAV and the GNSS system. These differences are very small like cm. t has been seen that the photogrammetric values created with Ground Control Points are more accurate than the photogrammetric values created without Ground Control Points.