Tarihi ve kültürel mirasın düşük maliyetli mobil yersel lazer tarama ve insansız hava aracı fotogrametrisi ile belgelendirilmesi
Documentation of historical and cultural heritage using low-cost mobile terrestrial laser scanning and unmanned aerial vehicle photogrammetry
  1. Tez No: 995619
  2. Yazar: İLAYDA EMEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TARIK TÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeodezi ve Fotogrametri, Geodesy and Photogrammetry
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sivas Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Geomatik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
Özet
Kültürel miras, geçmişten günümüze taşınan ve toplumların kimliğini yansıtan önemli değerler bütünü olarak korunması gereken yapılardır. Bu yapıların belgelendirilmesi, restorasyon süreçlerinin doğru planlanması, gelecek kuşaklara aktarılması ve olası risklere karşı korunması açısından büyük önem taşımaktadır. Geleneksel belgelendirme yöntemlerinin sınırlılıklarını aşmak amacıyla günümüzde gelişmiş dijital teknikler, özellikle yersel lazer tarama (YLT) ve insansız hava araçları (İHA) kullanımı çok daha detaylı ve hassas veri üretimini mümkün hale getirmiştir. Bu tez çalışmasında, Sivas il merkezinde yer alan ve Anadolu Selçuklu mimarisinin özgün örneklerinden biri olan Gökmedrese yapısının 3B olarak belgelendirilmesi hedeflenmiştir. Çalışmada, iOS işletim sistemli iPad Pro M4 cihazında bulunan düşük maliyetli mobil yersel lazer tarama cihazı (LiDAR), viDoc-Gerçek Zamanlı Kinematik (RTK) anteni ve İHA fotogrametrisi kullanılarak veriler elde edilmiştir. Elde edilen veriler Pix4D Matic yazılımında ayrı ayrı işlenmiş, ardından birleştirilerek bütünleşik bir 3B model oluşturulmuştur. Modellerin doğruluğu, sahada yapılan ölçümler ile 3B modelden yapılan ölçümlerin karşılaştırılması sonucunda istatistiksel olarak değerlendirilmiştir. Uygulama sonucunda, her iki yöntemin de birbirini tamamlayıcı özellikte olduğu; mobil YLT'nin yapının alt kısımlarında detaylı yüzey verisi sağladığı, düşük maliyetli mobil YLT kullanımının doğrudan jeoreferanslandırma açısından yüksek mutlak konum doğruluğu sunduğu, İHA'nın ise erişilemeyen alanların belgelendirilmesinde avantaj sağladığı görülmüştür. Ayrıca, veri birleştirme sürecinde ortaya çıkan düşük düzeyli deformasyonlar, yöntemlerin bütünleştirilmesi esnasında ortaya çıkan teknik sınırlamaları da gözler önüne sermiştir. Bu bağlamda çalışma, tarihi ve kültürel yapıların belgelendirilmesinde hibrit yöntemlerin kullanılabilirliğini ortaya koymakta ve benzer çalışmalar için yol gösterici nitelik taşımaktadır.
Özet (Çeviri)
Cultural heritage consists of significant values transmitted from the past to the present that reflect the identity of societies and therefore require preservation. The documentation of such structures is of great importance for the accurate planning of restoration processes, their transmission to future generations, and their protection against potential risks. In order to overcome the limitations of traditional documentation methods, advanced digital techniques have become widely used in recent years, particularly terrestrial laser scanning (TLS) and unmanned aerial vehicles (UAV), enabling the production of more detailed and precise data. This thesis study aims to digitally document the Gökmedrese structure, located in the center of province of Sivas and representing one of the original examples of Anatolian Seljuk architecture. In this study, data were acquired using a low-cost mobile terrestrial laser scanning (LiDAR) sensor integrated into an iPad Pro M4 device running the iOS operating system, a viDoc Real-Time Kinematic (RTK) antenna, and UAV photogrammetry. The acquired data were processed separately in Pix4D Matic software and subsequently merged to create an integrated 3D model. The accuracy of the models was statistically evaluated by comparing measurements obtained from field surveys with those derived from the 3D model. As a result of the application, it was determined that both methods exhibit complementary characteristics: the use of low-cost mobile TLS provides detailed surface data for the lower parts of the structure and offers high absolute positional accuracy in terms of direct georeferencing, while the UAV provide advantages in the documentation of inaccessible areas. In addition, slight deformations observed during the data integration process revealed technical limitations encountered during the integration of the methods. In this context, the study presents the applicability of hybrid methods for the documentation of historical and cultural structures and provides a reference for similar studies.