Mantar polisakkaritlerinin izolasyonu, antikanser, antibiyofilm ve antienflamatuvar etkilerinin belirlenmesi
Isolation of polysaccharides from mushrooms and determining their anticancer, antibiofilm, and antiinflammatory effects
- Tez No: 771646
- Danışmanlar: PROF. DR. ŞEVKİ ARSLAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Biyokimya, Biyoloji, Mikrobiyoloji, Biochemistry, Biology, Microbiology
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 172
Özet
Mantarlar yüzyıllardır gıda ve ilaç kaynağı olarak kullanılmıştır. Mantarlar içerdikleri çok sayıda biyoaktif bileşik nedeniyle fonksiyonel gıdalar olarak kabul edilir. Günümüzde kimyasal yapılarını ve biyolojik aktivitelerini ortaya çıkarmak için çok sayıda çalışma yapılmaktadır. Sağlıklı dokulara zarar vermeyen hedefe yönelik kanser tedavisi ise son yıllarda önemli bir hedef haline gelmiştir. Ayrıca, doğal ürünlerin antibiyofilm etkileri de son yıllarda popüler bir araştırma konusu olmuştur. Bu çalışmada, Gyromitra esculenta, Lyophyllum decastes, Albatrellopsis flettii ve Lactarius chrysorrheus'tan su ekstraksiyonu ve alkol çöktürmesi yoluyla izole edilen polisakkarit ekstraktının biyolojik aktivitelerinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Bu kapsamda, MTT testi, Annexin V boyaması ve qRT-PCR yöntemi ile sitotoksik potansiyeli ve apoptotik etkileri araştırılmıştır. Bunun yanında koloni formasyon, yara iyileşmesi, invazyon kapasitesi ve antioksidan testleri kullanılmıştır. Ayrıca, Bacillus cereus ve Streptococcus mutans tarafından üretilen biyofilme karşı antibiyofilm aktivitesi araştırılmıştır. Aynı zamanda çalışmada polisakkaritlerin antienflamatuvar etkilerini belirlemek için LPS ile uyarılan RAW264.7 hücre hattı üzerinde Griess yöntemi ve qRT-PCR çalışmaları yapılmıştır. Sonuçlar, G. esculenta, A. flettii ve L. chrysorrheus polisakkaritlerinin önemli antikanserojenik aktiviteye sahip olabileceğini göstermiştir. Ayrıca, S.mutans ve B.cereus'a karşı biyofilm eradikasyon aktivitesi elde edilmiştir. Genel olarak, çalışmamız yeni antikanser ve antibakteriyel ajanların geliştirilmesinde G. esculenta, A. flettii ve L. chrysorrheus polisakkaritlerinin kullanımı için yeni bir bakış açısı sağlamıştır.
Özet (Çeviri)
Mushrooms have been used for centuries as a source of food and medicine. Mushrooms are considered functional foods because of the numerous bioactive compounds they contain. Nowadays, they have been intensively studied to reveal their chemical structures and biological activities. Targeted cancer therapy, which is not harmful to healthy tissues, has become a desirable target in recent years. Moreover, the antibiofilm effects of natural products have also been a popular research topic in the last few decades. In this study, it was aimed to determine the biological activities of the polysaccharide extract isolated from Gyromitra esculenta, Lyophyllum decastes, Albatrellopsis flettii, and Lactarius chrysorrheus by water extraction and alcohol precipitation. In this context, cytotoxic potential and apoptotic effects were investigated by MTT assay, Annexin V staining, and qRT-PCR method. In addition, colony formation, wound healing ability, invasion capacity and antioxidant activities were also tested in this study. Also, the antibiofilm activity has been investigated against the biofilm produced by Bacillus cereus and Streptococcus mutans. At the same time, the Griess method and qRT-PCR studies were carried out on the LPS stimulated RAW264.7 cell line to determine the antiinflammatory effects of the polysaccharides in the study. The results showed that G. esculenta, A. flettii, and L. chrysorrheus polysaccharides may have high anticarcinogenic activity. Furthermore, biofilm eradication activity was obtained against S. mutans and B. cereus. Overall, our study provided new insight into the usage of polysaccharides of G. esculenta, A. flettii and L. chrysorrheus in the development of novel anticancer and antibacterial agents.