Pirimidin ve imidazol halkası içeren yeni 6-aminopenisilanik asit bileşiklerinin sentezi ve karakterizasyonu
Synthesis and characterization of 6-aminopenylanic acid compounds pyrimidine and imidazole ring
- Tez No: 771645
- Danışmanlar: PROF. DR. İLHAN ÖZER İLHAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 138
Özet
beta-Laktam halkası içeren penisilin türevi bileşiklerin biyolojik ve kimyasal yönden oldukça aktif bileşikler olduğu bilinmektedir. Penisilin türevi ilaçların özellikle antibakteriyel özelliğe sahip olduğu bilinir.Bu sebeple yeni penisilin türevi bileşiklerin ilaç sanayinde ihtiyaç bulunmaktadır. Bu yeni penisilin türevlerinin sentezinde yine beta-laktam halkası kadar aktif olan yapılardan imidazol ve pirimidin türevi bileşiklerden yararlanarak yeni penisilin türevi bileşikler sentezi gerçekleştirilmiştir. İlk olaraklösin valin ve fenilglisin gibi amino asit esterinden yararlanarak 6 adet çeşitli üre esterleri (MC1-MC6) sentezi yapılmıştır. Elde edilen üre esterlerinin çeşitli aktif elektrofillerle imidazolidin ve pirimidin halkası içeren 8 çeşit(MC7-MC14) trioksoimidazolidin, tiyooksoimidazilidin ve tetrahidropirimidinbileşikleri sentezlenmiştir. Elde edilen bu bileşiklerin (MC7-MC14) ester hidrolizleri neticesinde 8 adet (MC15-MC22)trioksoimidazolidin, tiyooksoimidazilidin ve tetrahidropirimidin karboksilik asit türevi bileşikler sentezlenmiştir. Bu sentezlenen karboksilik asit bileşiklerin (MC15-MC22)tiyonil klorür ile reaksiyonu neticesinde oldukça aktif olan 6 adet(MC23-MC28)trioksoimidazolidin gibi karboksilik asit klorürleri sentezlenmiştir.Elde edilen karboksilik asit klorürlerinin (MC23-MC28) 6-aminopenisilanik asit ile reaksiyonundan 8 adet (MC29-MC36) beta-laktam halkası içeren 1-aza-bisiklo yapısı içeren penisilin türevleri sentezlenmiştir. Sentezlenen bileşiklerin, 1H-NMR, 13C-NMR, FT-IR, 2ndNMR veçeşitli spektral teknikler kullanılarak karakterize edilmiştir.
Özet (Çeviri)
It is known that penicillin-derived compounds containing beta-lactam ring are highly active biologically and chemically. It is known that penicillin-derived drugs especially have antibacterial properties. For this reason, new penicillin derivative compounds are needed in the pharmaceutical industry. In the synthesis of these new penicillin derivatives, imidazole and pyrimidine derivative compounds, which are as active as the beta-lactam ring, were used to synthesize new penicillin derivative compounds containing both beta-lactam and imidazole-pyrimidine.Firstly, 6 various urea esters (MC1-MC6) were synthesized by using amino acid esters such as leucine,valine and phenylglycine. Eight (MC7-MC14) trioxoimidazolidine, thiookoimidazilidine and tetrahydropyrimidine compounds containing imidazolidine and pyrimidine rings with various active electrophiles of the obtained urea esters were synthesized. As a result of the ester hydrolysis of these compounds (MC7-MC14),(MC15-MC22)trioxoimidazolidine, thiookoimidazilidine and tetrahydropyrimidine carboxylic acid 8derivative compounds were synthesized. As a result of the reaction of these synthesized carboxylic acid compounds (MC15-MC22) with thionyl chloride, 6 highly active (MC23-MC28) carboxylic acid chlorides such as trioxoimidazolidines were synthesized. Penicillin derivatives containing 1-aza-bicyclo structure containing 8 (MC29-MC36) beta-lactam rings were synthesized from the reaction of the carboxylic acid chlorides (MC23-MC28) obtained with 6-aminopenicilanic acid. The synthesized compounds were characterized using 1H-NMR, 13C-NMR, FT-IR, 2ndNMR and various spectral techniques.