Investigation of changes in cholinergic system enzymes and some parameters (BDNF, TNF-α, CASPASE-3, 8-OHdG) in glioblastoma multiforme patients serum
Glioblastoma multiforme hasta serumlarında kolinerjik sistem enzimleri ile bazı parametrelerin (BDNF, TNF-α, CASPASE-3, 8-OHdG) değişimlerinin incelenmesi
- Tez No: 771661
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ASLI ÇİLİNGİR YELTEKİN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 115
Özet
Glioblastoma multiforme (GBM), en yaygın beyin tümörü türü şekli olup küresel olarakda ölümcül, agresif bir yetişkin beyin kanseri şeklidir. Ne yazık ki, glioblastoma hastalarının kötü prognozu ve mevcut tedaviler, glioblastomaya karşı çok etkili görünmemektedir. Bu nedenle, oldukça ölümcül olan bu hastalığa yeni bir tedavi geliştirebilmek için hastalığı erken teşhis etmenin yeni yollarını araştırmak gereklidir. Bu amaçla; glioblastoma multiforme hastalarının kan plazmasında kolinerjik sistem enzimleri (asetilkolinesteraz (AChE) ve butirilkolinesteraz (BChE)), antioksidan enzimin aktivitesindeki değişim (katalaz (CAT), glutatyon peroksidaz (GSH-Px), süperoksit dismutaz (SOD)), beyin kaynaklı nörotrofik faktör (BDNF), tümör nekroz faktör-α (TNF-α), kaspaz-3, malondialdehit (MDA) ve 8-hidroksi 2 deoksiguanozin (8-OHdG) düzeylerinin değişimi araştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
Glioblastoma multiforme (GBM) is the most frequent type of brain tumor and is an aggressive form of adult brain tumor that is globally fatal. Unfortunately, the poor prognosis of patients with glioblastoma and current treatments do not appear to be very effective against glioblastoma as the disease is still fatal. Therefore, it is necessary to explore new ways of diagnosing the disease to develop a treatment for this deadly disease. For this purpose; Changes in the activity of cholinergic system enzymes (acetylcholinesterase (AChE) and butyrylcholinesterase (BChE)), antioxidant enzyme activity (catalase (CAT), glutathione peroxidase (GSH-Px), superoxide dismutase (SOD)), brain-derived neurotrophic factor (BDNF), tumor necrosis factor-α (TNF-α), Caspase-3, malondialdehyde (MDA) and 8-hydroxy 2 deoxyguanosine (8-OHdG) levels were investigated.