Gedebey altın bakır rezervinin işletilmesinde delme–patlatma parametrelerinin incelenmesi
Investigation of drilling-blasting parameters in the operation of Gedebey gold copper reserve
  1. Tez No: 771690
  2. Yazar: JAMIL ASADZADE
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZGÜR YILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Maden Mühendisliği ve Madencilik, Mining Engineering and Mining
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Maden Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
Yeraltı ve yerüstü madencilik çalışmaları sırasında farklı teknolojik işlemlerde delme ve patlatma faaliyetleri yapılmaktadır. Patlamanın kalitesi, cevherin eşit olarak öğütülmesi, kütleden cevherin verimli bir şekilde ayrılması ve parçalanmış kütlenin genişliği ile belirlenir. Delme ve patlatma işlemlerinin parametrelerinin belirlenmesi, kayaların fiziksel ve mekanik özelliklerine, delik delme türüne ve patlatma tasarımının şekil ve boyutlarından bağımlıdır. Bu çalışma, Gedebey altın-bakır madeninde delme ve patlatma işlemleri için en uygun parametrelerin seçilmesini, patlatma sahasına yakın cevherin daha iyi öğütülmesini ve verimsiz parçalanma miktarının azaltılmasını amaçlamaktadır. Cevher yapısını doğru bir şekilde kullanarak delme patlatma tasarımı için en uygun parametrelerin seçilmesi, kazı verimliliğini arttırmaktadır. Gedebey altın ve bakır sahasında minimum direnç çizgisi, delikler arası mesafe, yük mesafesi ve delik derinliği gibi parametrelerin doğru belirlenmesi delme patlatma işlemlerinin verimini artıracaktır.
Özet (Çeviri)
During underground and surface mining operations, drilling and blasting activities are carried out in different technological processes. The quality of the blasting is determined by equal grinding of rock minerals, efficient separation of ore from the mass, and the width of the crushed mass. Determining the parameters of the drilling and blasting processes depends on the physical and mechanical properties of the rocks, the type of drilling, and the shape and size of the blast design. This study aims to select the most appropriate parameters for drilling and blasting operations in Gedebey gold-copper mine, providing better grinding of ore close to the blast site and reducing the amount of inefficient fragmentation. By using the ore structure correctly, the most suitable parameters for drilling and blasting design are selected which increases excavation efficiency. Accurate determination of parameters such as minimum resistance line, spacing distance between holes, burden distance and hole depth will increase the efficiency of drilling and blasting operations in the Gedebey gold and copper field.