Elektrikli scooter kullanımının Türkiye'deki geleceği: Üniversite öğrencilerinin perspektifi
The future of e-scooter usage in Türkiye: The perspective of university students
  1. Tez No: 848258
  2. Yazar: GÖKHAN GÖDEBEY
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUHAMMED EMİN CİHANGİR BAĞDATLI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ulaşım, İnşaat Mühendisliği, Transportation, Civil Engineering
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
Dünyanın birçok şehrinde elektrikli scooter'lar yeni bir ulaşım aracı olarak ortaya çıktı. Bu taşıma araçları, daha sürdürülebilir ulaşıma yönelik mod geçişini destekleyen ve hareketlilikte daha fazla eşitlik sağlayan bir araç olarak ön plana çıkıyor. Bu nedenle, e-scooter'ların çalışma şeklini ve kullanıcılarının profilini anlamak çok önemlidir. Tam da bu noktada, özellikle toplumun çeşitli kesimlerindeki talepleri dikkatle inceleyerek etkili ulaşım politikalarının ortaya konulması gerekmektedir. Bu doğrultuda, bu çalışma Türkiye'de, özellikle de paylaşımlı e-scooter kullanımına başlayan büyük şehirlerdeki üniversite öğrencilerinin talep ve görüşlerini açığa çıkarmayı hedefleyen bir anket araştırması yapmaktadır. Elde edilen veriler ile temel istatistiki yöntemler ve kesikli tercih modelleri yardımıyla anlamlı sonuçlara ulaşılmış ve bu sonuçlar doğrultusunda çıkarım ve tartışmalar ortaya konulmuştur. Türkiye'deki e-scooter kullanımında üniversite öğrencililerine talep ve görüşlerine odaklanan bu çalışma bu yönüyle literatüre ve ulaşım politika belirleyicilere anlamlı fikirler sunacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
In many cities of the world, electric scooters have emerged as a new means of transport. These transport vehicles stand out as a vehicle that supports the mode transition towards more sustainable transport and provides more equality in mobility. Therefore, it is very important to understand the way e-scooters work and the profile of their users. At this point, effective transport policies should be put forward by carefully examining the demands of various segments of society. In this direction, this study conducted a survey that aims to reveal the demands and opinions of university students in Türkiye, especially in major cities that have started to use shared e-scooters. After the data was obtained, significant results were reached with the help of fundamental statistical methods and discrete choice modeling, and implications and discussions were put forward. This study, which focuses on the demands and opinions of university students regarding the use of e-scooters in Türkiye, is thought to present meaningful ideas to the literature and transport policymakers in this respect.