Tarih sahnesinde Vizigotlar: Siyasi tarih (418-589)
Visigoths on the stage of history: Political history (418-589)
- Tez No: 771735
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZLEM GENÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
Bu tez çalışması, Toulouse ve İspanya'da merkezi bir krallık kurmuş olan Vizigot Krallığı'nın siyasi tarihini konu almaktadır. IV. yüzyıl göçebe Vizigot topluluğunun yurt arayışları ve yerleşik bir düzen içerisinde Batı Avrupa'da inşa ettikleri Roma İmparatorluğu ardıl krallıklarından biri olmuş olarak Krallığa dönüşüm süreçleri ve Krallıklarının mevcudiyetini koruduğu zaman dilimi bu tezin kapsamını oluşturmaktadır. Efsaneye göre İskandinavya'da başlayan Vizigotlar'ın öyküleri onlara dair ilk izleri gördüğümüz Tuna'nın kuzeyinde devam etmiş daha sonra Hun baskısı ile Roma İmparatorluk sınırlarına girerek burada Avrupa'nın Batısına kadar ilerlemişlerdir. Hun baskısından kaçarak 376 yılında Roma topraklarında İmparator Valens tarafından iskan edilmişler ve gördükleri kötü muamele ile isyan ederek İmparatorluk ile yapılan savaşta Roma İmparatorluğu'na sarsıcı bir mağlubiyet yaşatmışlardır. 410 senesinde Roma'yı yağmalayarak tarih sahnesinde seslerini duyurmaya başlamışlardır. 418'de özerk bir krallık olarak Roma tarafından yerleştirildikleri Gallia Aquitania eyaletinde oldukları yerde kalmamışlar sınırlarını genişletmek için gerek Roma ile gerekse Galya'da var olmaya çalışan diğer Germen krallık ve kabilelerle mücadele etmişlerdir. Kralları Wallia ile birlikte, Germen kabile anlayışından farklı olarak tek bir hanedanın yönetime hakim olduğu bir yapıyı özümsemişlerdir. Kral Euric döneminde ilk yasalarını çıkartmışlar ve sınırlarını da genişleterek krallıklarını güçlü bir konuma getirmişlerdir. Frank Kralı Clovis tarafından 507'de yıkılan Toulouse Krallığı, Vizigotlar için bir son olmamış ve İspanya'da 711 yılında Arap istilaları ile tam anlamıyla yıkılana kadar krallıklarını devam ettirmeyi sürdürmüşlerdir. Sonuç olarak Vizigotlar, Roma İmparatorluğu'nun yıkılmasıyla Orta Çağ'ın temellerinin oluştuğu bu dönemde etkin bir rol oynamışlar ve İspanya'nın sosyo-kültürel yapısını değiştirerek yeni bir kimlik yaratmışlardır.
Özet (Çeviri)
In this study, political history of the Visigoth Kingdom, which established a central kingdom in Toulouse and Spain, is discussed. The scope of this thesis consists of the 4th century nomadic Visigoth community's search for a homeland and the transformation processes of the Roman Empire, which they built in Western Europe in a settled order, as one of the successor kingdoms, and the time period when their Kingdoms preserved their existence. According to the legend, the stories of the Visigoths, which started in Scandinavia, continued in the north of the Danube, where we saw the first traces of them, then entered the borders of the Roman Empire with the pressure of the Huns and advanced to the West of Europe here. They escaped from Hun oppression and were settled by Emperor Valens in Roman lands in 376, and they rebelled with the ill-treatment they saw and inflicted a shocking defeat on the Roman Empire in the war with the Empire. By looting Rome in 410, they started to make their voices heard on the stage of history. They did not stay where they were in Aquitaine, where they were placed as an autonomous kingdom in 418. They struggled with both Rome and other Germanic kingdoms and tribes that tried to exist in Gaul to expand their borders. Together with their king, Wallia, they assimilated a structure in which a single dynasty dominated the administration, unlike the Germanic tribal understanding. During the reign of King Euric, they enacted their first laws and expanded their borders and brought their kingdom to a strong position. The Kingdom of Toulouse, which was destroyed by the Frankish King Clovis in 507, was not an end for the Visigoths and they continued to maintain their kingdom until it was completely destroyed by the Arab invasions in Spain in 711. As a result, the Visigoths played an active role in this period when the foundations of the Middle Ages were formed with the collapse of the Roman Empire. They created a new identity by changing the socio-cultural structure of Spain.