Eski Mezopotamya'da Tanrı anlayışı
The thinking of God in Ancient Mesopotamia
  1. Tez No: 771739
  2. Yazar: SÜMEYYE KIŞLIKAYA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ELDAR HASANOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İzmir Katip Çelebi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Dinler Tarihi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 137
Özet
Eski Mezopotamya'da yaşamış Sümer, Akad, Asur ve Babil medeniyetlerinin ardından insanlığa miras kalan çeşitli kültürel ve dini unsurların varlığı bilinmektedir. İnsanlık tarihi için büyük önem arz eden bu mirasın diğer toplumlara ve özellikle bölge halklarına etki ettiği görülmektedir. Dinin teşekkülüne dair birçok teori ortaya atılmıştır. Bu sürecin, nasıl ortaya çıktığı, ilk insanların ne tür tanrı anlayışına sahip olduğu bilim dünyasında halen netlik kazanmamıştır. Mezopotamya coğrafyasında Sümer halkının bölgeye yerleşmesinden önce yaşamın olduğu ve burada dini öğelere rastlandığı kaydedilmiştir. Dolayısıyla dinin teşekkül sürecinin, Sümerlerden daha öncesine dayandığı bilinmektedir. Çalışmada Eski Mezopotamya'da tarihsel süreç verildikten sonra, toplumların tanrı anlayışı ve dini yapısı ele alınmış, Eski Mezopotamyalıların tanrı anlayışının mahiyeti mitolojik veriler üzerinden anlatılmıştır.
Özet (Çeviri)
The existence of various cultural and religious elements, which were inherited to mankind after the Sumerian, Akkadian, Assyrian and Babylonian civilizations that lived in ancient Mesopotamia, is well-documented. It is noticed that this heritage, which is of great importance for the history of humanity, has had an impact on other societies and particularly on the peoples of the region. Numerous theories have been suggested regarding the formation of religion. It is still equivocal in the scientific realm how this process emerged and what kind of understanding of God the first people had. It has been noted that there was life in the Mesopotamian geography before the Sumerian people settled in the region, and those religious elements were found here. Hence, it is well-established that the formation process of religion dates back to the Sumerians. In the study, after presenting the historical process in Ancient Mesopotamia, the understanding of God and the religious structure of the societies were discussed, and the nature of the understanding of God of the Ancient Mesopotamians was explained through mythological data.