Diyarbakır il sınırları içinde saptanan kara salyangozlarının sistematiği ve dağılışı
Distributions and systematic of land snails collected from Diyarbakır province
- Tez No: 77174
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. RIDVAN ŞEŞEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dicle Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
Bu çalışmada, Diyarbakır il merkezi ile ilçelerinin sınırları içinde dağılış gösteren kara salyangolzarının dağılışı ortaya çıkarılmıştır. 1997 - 1998 yılları içinde yapılan arazi çalışmaları ile kara salyangozları toplanmıştır. Örnekler laboratuvarlara getirilip temizlendikten sonra, ayrı ayrı plastik kutulara alınarak etiketlenmiştir. Örneklerin teşhisi için çeşitli literatürlerden ve Dicle Üniv. Fen - Ed. Fakültesi Biyoloji Bölümü müzesinde yer alan örneklerden yararlanılarak yapılmıştır. Örneklerin teşhisi ayrıca bu konuda spesiyalist olan Dr. Hartwig SCHÜTT' ün görüşüne de başvurulmuştur. Metinde, örneklerin sistematikteki yerleri, tayin anahtarı, şematik şekilleri, bazı morfolojik özellikleri, habitatları, Türkiye ve Dünyadaki dağılışları ile fotoğrafları verilmiştir. Çalışma sonunda 7 familyaya ait 3 1 tür saptanmıştır. Bu türlerden Orcıılella palatalis, Turanena zilchi, Xeropicta derhentina. Tııranena colenogata, Eopolita protensa, Helix lucorum ve Helix cheikliensis Diyarbakır ili, Tııranena colenogata, Eopolita protensa ve Helix lucorum Güneydoğu Anadolu Bölgesi için yeni kayıttır. Toplanan örnekler Dicle Üniversitesi, Fen-Edebiyat fakültesi Biyoloji Bölümü Müzesinde saklanmaktadır.
Özet (Çeviri)
In this study, it has been studied, the distribution of land snails in Diyarbakır province. Land snails were collected in the years 1997-1998. Samples were brougt to the laboratory, clenaed and put in plastic caps separately. For idendification, some literatures and the samples present in the collection of Biological Museum of Dicle University, Science Faculty, Biology Department were used. Dr.Schiitt was also consulted for the identification of these study. In this study, the systematical place, identification key, drawings, some morphological features, habitats, the distributions in Turkey and World and photos of species were given. At the end of this study, totally 31 species belong to 7 families were identified. Among these, Orculella pla/alis, Tunmena zilchi, Xeropicia derhentina, Turanena colenogata, Eopolita protensa, Helix hicorum and Helix cheikliensis are new record for Diyarbakır, Turanena colenogala, Eopolita protensa, Helix lucorum, are new record for Southestern Anatolia. Collected materials were kapt in the collection of Biological Museum of Dicle University, Science faculty. Biology Department.