PAS components are required for timely mitotic exit
PAS bileşenleri zamanında mitozdan çıkış için gereklidir
- Tez No: 771757
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYŞE KOCA ÇAYDAŞI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Koç Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Moleküler Biyoloji ve Genetik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Moleküler Biyoloji ve Genetik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
Fosfoinositidler, hücre zarında bulunan ve evrimsel olarak korunmuş fosfolipid türevleridir. Her bir fosfoinositid zar trafiği, sinyal iletimi ve hücre iskeleti organizasyonu gibi fonksiyonları yerine getirebilmek için çeşitli proteinlerle etkileşim haline girerler. Fosfotidilinositol (3,5) bifosfat hücre içinde en az bulunan fosfoinositid türevidir. PtdIns(3,5)P2 eksikliği, ALS ve Charcot-Marie Tooth hastalığı gibi nörolojik rahatsızlıklar ile ilişkilendirilir. PtdIns(3,5)P2 hücrede zar trafiği, strese karşı yanıt, vakul/endolizozom yapısı ve fonksiyonu ve bunun yanı sıra transkripsiyonel düzenlemede görev alsa da mitotik bir fonksiyonunu olup olmadığına dair bir atıf yapılmamıştır. Bu tezde, PtdIns(3,5)P2'nin mitozdan çıkışta görev alma ihtimali üzerine durduk. PtdIns(3,5)P2'ın mitozdan çıkışa katkısını analiz edebilmek adına genetik yaklaşımlar uyguladık. PtdIns(3,5)P2 eksikliği olan hücrelerde anafaz süresi ve aktomiyozin halkası kasılmasını analiz ettik. Aynı zamanda, bu hücrelerde Mitozdan Çıkış Ağı (MEN) elemanlarının ve düzenleyicilerinin lokalizasyonunu inceledik. Genetik analizler, MEN aktivitesi baltalanmış hücre tiplerinde PtdIns(3,5)P2 sentezinin hayati önemi olduğunu gösterdi. Bu sonuçlara uyumlu olarak anafaz süresi ve aktomiyozin halka kasılmasının mutant suşlarda yabanıl suşlara göre daha uzun sürdüğü görüldü. Cdc14 fosfataz salınımının PtdIns(3,5)P2 üretemeyen hücrelerde geciktiği tespit edildi. Toplarsak, sonuçlarımız PtdIns(3,5)P2'nin mitozdan çıkış aktivitesini bilinmeyen bir mekanizma aracılığı ile tetiklediğini gösteriyor.
Özet (Çeviri)
Phosphoinositides are evolutionary conserved phospholipid derivatives found in cellular membranes. Each phosphoinositide interacts with specific proteins to perform cellular functions such as membrane trafficking, signal transduction and cytoskeletal organization. Phosphotidylinositol (3,5) Biphosphate (PtdIns(3,5)P2) is the least abundant phosphoinositide derivative in the cell. PtdIns(3,5)P2 deficiency is associated with neurological diseases such as ALS and Charcot-Marie-Tooth Disease. Although PtdIns(3,5)P2 plays roles in membrane trafficking, stress response, vacuole/endolysosome structure/function and transcriptional regulation, no mitotic function has been attributed to PtdIns(3,5)P2. In this thesis we asked whether PtdIns(3,5)P2 has a function in exit from mitosis. We first applied genetic approaches to analyze contribution of PtdIns(3,5)P2 to mitotic exit. We further analysed anaphase duration and actomyosin ring contraction in PtdIns(3,5)P2 deficient cells. We also investigated the localization of Mitotic Exit Network (MEN) components and its regulators in cells lacking PtdIns(3,5)P2. Our genetic analysis demonstrated that PtdIns(3,5)P2 synthesis becomes essential in cells with impaired MEN activity. Consistent with this result, anaphase and actomyosin ring contraction lasted longer in PtdIns(3,5)P2 deficient cells than in wild type cells. Release of the conserved phosphatase Cdc14 (the most downstream component of the MEN) was also delayed in the absence of PtdIns(3,5)P2. Taken together, our results suggest that PtdIns(3,5)P2 synthesis contributes to mitotic exit in budding yeast through yet an unknown mechanism.