Additive manufacturing using functional materials
Fonksiyonel malzemeleri kullanarak eklemeli üretim
- Tez No: 771756
 - Danışmanlar: PROF. DR. İSMAİL LAZOĞLU
 - Tez Türü: Doktora
 - Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
 - Yıl: 2021
 - Dil: İngilizce
 - Üniversite: Koç Üniversitesi
 - Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 88
Özet
Elektriksel olarak iletken, dielektrik, refrakter ve sert malzemeler gibi fonksiyonel malzemeleri kullanarak eklemeli üretim yapabilme yeteneği, akıllı ve aktif ürünlerin geliştirilmesine yol açmıştır. Eklemeli imalat tekniğinde kullanılabilecek fonksiyonel malzeme kıtlığı vardır. Bu çalışmada, eklemeli üretilebilir ve elektriksel olarak iletken bir polimer matris kompozit (ePMC) geliştirilmiş ve karakterize edilmiştir. Geliştirilen ePMC'nin elektriksel iletkenliği, maksimum 128 S.m-1 iletkenlik ile ayarlanabilir. Sensör ve aktüatör hibritinin eklemeli üretimi için ePMC uygulaması, SARS-CoV-2'nin yayılmasını önleyen akıllı bir dezenfeksiyon sistemi için sunulmaktadır. Tez ayrıca, seramik malzemelerin eklemeli imalatı için çok malzemeli bir yaklaşım önermektedir. Önerilen yaklaşım, negatif bir kalıp geometrisinin katman katman eklemeli imalatını içerir. Seramik bulamacı, katman katman oluşturulurken kalıba kademeli olarak dökülür. Seramik yaş gövde, kalıbın organik bir çözücü içinde çözülmesiyle kalıptan çıkarılır. Çok malzemeli yaklaşım, bulamaç(slurry) bazlı eklemeli üretim tekniğinin şekil tutma sorununu ortadan kaldırmıştır.
Özet (Çeviri)
The ability to additively manufacture using functional materials such as electrically conductive, dielectric, refractory, and hard materials leads to the development of smart and active products. There is a scarcity of functional materials that can be used in the additive manufacturing technique. In this work, an additively manufacturable and electrically conductive polymer matrix composite (ePMC) is developed and characterized. The electrical conductivity of the developed ePMC is tuneable with a maximum conductivity of 128 S.m-1. An application of the developed ePMC is presented for additive manufacturing a smart disinfection system to contain the spread of SARS-CoV-2. The thesis also proposes a multi-material additive manufacturing approach for the additive manufacturing of ceramic materials. The proposed approach involves the layer-by-layer additive manufacturing of a negative mold geometry. The ceramic slurry is cast into the mold gradually as it is built up layer-by-layer. The ceramic green body is demolded by dissolving the mold in an organic solvent. The multi-material approach eliminated the shape retention issue of the slurry-based additive manufacturing technique.