146 numaralı Adana Şer'iyye Sicili'nin transkripsiyonu ve değerlendirilmesi
Transcription and evaluation of Adana Şer'iyye Register number 146
- Tez No: 771785
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ZEMZEM YÜCETÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Artvin Çoruh Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 561
Özet
Milletlerin köklü bir tarihe sahip olmasının değeri ancak o tarihin anlaşılması ve değerlendirilmesiyle anlaşılabilir. Tarihin anlaşılması ve değerlendirilmesi ise tarihçilerin görev ve sorumluluğu içerisindedir. Bu konuda tarihçilerin en büyük yardımcılarından birisi de birinci el kaynaklardır. Osmanlı tarih çalışmalarından kullanılabilecek en önemli birinci el kaynalardan bir tanesi şüphesiz şer'iyye sicilleridir. Kadı veya onun naibi tarafından görülen davaların kayda alınmasıyla ortaya çıkan şer'iyye sicilleri Osmanlı sosyal hayatı hakkında kıymetli bilgiler içermektedir. Şer'iyye sicillerinin değerlendirilmesiyle beraber Osmanlı aile yapısı, toplumsal yaşam ve ilgili şehrin idari ve ekonomik yapısı hakkında önemli bilgiler elde edilebilmektedir. Yapılan bu çalışmada 146 numaralı Adana şer'iyye sicilinin transkripsiyonu yapılmış ve elde edilen bilgiler değerlendirilmiştir. Bu değerlendirme sonucunda defterde yer alan hükümlerin tarihi olan 1895-1899 yılları arasında Adana'nın idari, sosyal, kültürel ve ekonomik durumu hakkında bilgiler elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The value of nations having a deep-rooted history can only be understood by understanding and evaluating that history. Understanding and evaluating history are the duties and responsibilities of historians. One of the greatest helpers of historians in this regard is primary sources. Undoubtedly, one of the most important first-hand sources that can be used in Ottoman history studies is the shari'iyye registers. The court records, which emerged with the recording of the cases heard by the kadi or his regent, contain valuable information about the Ottoman social life. With the evaluation of the shari'iyye registers, important information can be obtained about the Ottoman family structure, social life and the administrative and economic structure of the relevant city. In this study, the transcription of Adana shari'iyye register numbered 146 was made and the information obtained was evaluated. As a result of this evaluation, information was obtained about the administrative, social, cultural and economic situation of Adana between the years 1895-1899, which is the date of the provisions in the book.