Bina cephesinin çok yönlü değerlendirilmesi, çözümlendirilmesi, sınıflandırılması
Sophisticated evaluation, classification and analysis of the facade of the building
  1. Tez No: 771789
  2. Yazar: AHMET SELÇUK TOPAL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÜMİT TURGAY ARPACIOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, İç Mimari ve Dekorasyon, Şehircilik ve Bölge Planlama, Architecture, Interior Design and Decoration, Urban and Regional Planning
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yapı Fiziği ve Malzemesi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 258
Özet
İlk binalar inşa edildiğinden beri, cepheler iki ortamı birbirinden ayırmaktadır: dış ve iç. Cephelerin mimarideki işlevi ve doğa tarafından geliştirilen büyük koruyucu katman portföyü (deri, zarlar, kabuklar, kütiküller) birçok benzerlik paylaşmaktadır. Bina cephesi, bir binanın hem iç hem de dış cephesine ait bir yüzey olarak ve dolayısıyla bir ayrımı sınırlayan, aynı zamanda binayı ve dış çevresini ayrılmaz bir şekilde birleştiren bir yüzey olarak düşünülebilir. Cephelerin farklı katmanlara bölmesiyle deneyimlenen mekân, sınırlarla tanımlandığında bir yer, bir ev, bir mesken haline gelmekte ve oraya bu sınırlardan geçerek erişilebilmektedir. Hem soyut hem de fiziksel anlamda görüldüğü gibi, yüzey olarak bina kabuğu kavramı, onun hem iç ve dış arasında bir denge aracısı olarak hem de belirli arabulucu ilişkilerin gömülü olduğu bir aygıt olarak hareket edebileceğini göstermektedir. Cephenin tasarım inceleme kararları artık yalnızca bireysel ifade meselesi değil, aynı zamanda görsel ortak alanların görünümünü oluşturmada bireylerin ve toplulukların uygun rollerinin dikkate alınmasını da içermektedir. Bina cepheleri insan algısıyla karşılıklı etkileşim halinde oldukları süreç içerisinde iletişimsel ve işlevsel bir amaç boyutunda estetik bağlamda görsel olarak yorumlanarak insan üzerinde anlam kazanma halindedir. Mimari yapılar çeşitli işaretler göndererek kent içerisinde elle tutulabilir sembolleşmeler yaratmaktadır ve cephe bu sözsüz iletişim için binanın ilk bölümlerinden biridir. Bu, cepheyi, özellikle cephenin kent mahallinin bir duvarı olduğu şehir içerisinde, binanın önemli bir unsuru haline getirmektedir.
Özet (Çeviri)
Since the first buildings were built, the facades have separated two environments: exterior and interior. The function of facades in architecture and the large portfolio of protective layers developed by nature (skin, membranes, shells, cuticles) share many similarities. A building façade can be thought of as a surface belonging to both the interior and exterior of a building, and thus as a surface that delimits a separation, while at the same time inextricably connecting the building and its external environment. The space experienced by dividing the facades into different layers becomes a place, a house, a residence when defined by the borders, and it can be accessed by passing through these borders. Seen both in the abstract and in the physical sense, the concept of the building envelope as a surface suggests that it can act both as a mediator of balance between interior and exterior, and as a device in which certain mediating relationships are embedded. The design review decisions of the façade are no longer just a matter of individual expression, but also involve consideration of the appropriate roles of individuals and communities in creating the appearance of the visual commons. Building facades are in a state of gaining meaning on people by being visually interpreted in an aesthetic context with a communicative and functional purpose in the process that they interact with human perception. Architectural structures create tangible symbolizations in the city by sending various signs, and the façade is one of the first parts of the building for this nonverbal communication. This makes the façade an important element of the building, especially in the city where the façade is a wall of the urban space.