Pamuk elyafı üzerinde çeşitli direkt boyaların (Direct red 80, direct yellow 50, direct blue 79) ve bunların ikili ve üçlü karışımlarının sorpsiyonunun incelenmesi
  1. Tez No: 77188
  2. Yazar: ELİF ŞAHİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ZEKİ TEZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dicle Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 63
Özet
Üç direkt boyanın (C. /. Direct Yellow 50, C. I. Direct Red 80, C. I. Direct Blue 79) denge sorpsiyon izotermleri incelendi ve bu boyaların tekli, ikili ve üçlü karışımları saf pamuk üzerine uygulandı. Saf pamuk üzerine aynı boya konsantrasyonu ve tuz (NaCl) kul lanıldığı zaman, boyaların ikili ve üçlü karışımlarının, tekli boyalara göre daha düşük sorpsi yon verdiği gözlendi. Özel bir boyama programı uygulanarak sorpsiyon izotermlerine ait deneysel veriler elde edildi. Elde edilen izotermlerin Langmuir tipine uygun oldukları görül dü. Bu izotermlere ilişkin çeşitli istatistiksel değerler hesaplanarak yorumlandı. Ayrıca reçetesi ve koşulları belli, büyük bir çoğunluğu orta haslık değerlerine sahip, endüstriyel ölçekte kullanılabilen kırka yakın boyanmış pamuk örnekleri içeren bir renk k atalogu elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The equilibrium sorption isotherms of three direct dyes (C. /. Direct Yellow 50, C. I. Direct Red 80, C. I. Direct Blue 79) and their binary and tertiary mixtures on purified cotton fiber were studied. It was observed that the sorption of each dye on cotton fiber, binary or tertiary mixtures were lower than their sorption when applied singly at same salt (NaCl) and dye concentration. A special dyeing process was applied and the experimental data for the sorption isotherms was obtained. The sorption isotherm values fitted on Lang- muir sorption isotherm. Statistical values were calculated and interpreted. In addition, the color catalog which contains approximately forty dyed cotton samples were obtained. It is applicable industrial scale, with medium fastness and also their optimum conditions were determined.