Palatinalde gömülü kaninlerin ballista ve kilroy springlerin farklı kuvvetleriyle sürdürülmesinde oluşan stres dağılımının sonlu elemanlar analizi metoduyla incelenmesi
Effects of applying ballista and kilroy springs at different force levels on palatally impacted canines: A finite element analysis
  1. Tez No: 771892
  2. Yazar: ECEM NAGİHAN BAŞER
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NEVİN KAPTAN AKAR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Medipol Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ortodonti Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Ortodonti Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 152
Özet
Amacımız palatinalde gömülü kaninlerin ballista ve kilroy springlerin farklı kuvvetleriyle sürdürülmesinde oluşan stres dağılımının sonlu elemanlar analizi metoduyla incelenmesiyle gömülü dişin sürdürülmesi sırasında, gömülü diş ve çevre dentoalveoler yapılarda meydana gelecek değişimlerin tanımlanmasıdır. Dört farklı model sırasıyla; Ballista-60gr, 120gr ve Kilroy-60gr ve 120gr olmak üzere hazırlanmıştır. Aynı aparey çeşidinde kuvvet arttıkça değerler yaklaşık iki katına çıkmaktadır. Ancak aparey tasarımı değiştirildiğinde ballista ve kilroy springler arasında destek dişlerdeki en fazla yer değiştirmeler ve von mises stres gerilmeleri farklılık göstermektedir. Literatürle paralel bulgu olarak kilroy spring modellerinde gömülü dişe komşu lateral dişte, ballista spring modellerinde ise gömülü dişe komşu 1.premolar dişin palatinal tüberkül tepesinde toplam yer değiştirme değerleri en fazla ölçülmüştür. Minimum asal gerilmeler değerlendirildiğinde ballista modellerinde soket içi sıkışma gerilimi en fazla lateral dişte, kilroy modellerinde ise 1.premolar dişin bukkal kök soket içinde ölçülmüştür. Kilroy modellerde 2. sırada lateral dişte yüksek sıkışma gerilimleri ölçülmüş olup, ballista modellerinde 1.premolar dişin bukkal kök soketi içinde ölçülmüştür. Karşıt segmentte yer değiştirme değerleri karşıt arktan çok daha düşük değerlerdir. Bulgular ışığında çekme gerilimleri aparey dizaynına bağlıdır. Kuvvet arttığında en çok etkilenen dişlerin ise değişmediği gözlenmiştir. Sonuç olarak, kuvvet değerlerinin ve aparey dizaynının önemi net ölçümlerle gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to identify the changes that will occur in the impacted tooth and surrounding dentoalveolar structures by reviewing the distribution of stress occurring with the traction of the palatally impacted canine teeth with different forces of kilroy and ballista springs with finite element analysis method. The 4 models prepared are, respectively, Ballista Spring-60gr and 120gr, Kilroy Spring-60gr and 120gr. The values are approximately doubled as the forces increase in the same appliance. But when the appliance design is changed, between the kilroy and ballista springs, the maximum amount of displacement and von mises stress tensions differ. Consistent with the literature, in the kilroy spring models the maximum amount of displacement occurs in the cusp tips of lateral teeth; whereas in the ballista spring models the total displacement values occur in the palatal cusp tips of first premolars. When the minor principal stress aspect is studied, in the Ballista models the tooth with the highest compression stress within the socket is found to be the lateral incisor. Whereas in the Kilroy models it was measured in the buccal root socket of the first premolar. In the Kilroy models second highest compression stress was measured in lateral incisor while in the Ballista models it was measured in the buccal root socket of the first premolar. The lowest values varied between the Ballista and Kilroy models. The displacement values of the opposite teeth where there was no impacted tooth were lower than those observed in the teeth adjacent to the impacted tooth as expected. As a result of our study, the importance of appliance design and force values were observed with clear measurements.