Maksiller gömülü kanin dişlerin tanı ve ortodontik tedavisinin 3 boyutlu görüntüleme yöntemi ile değerlendirilmesi
Evaluation of diagnosis and orthodontic treatment of maxillary impacted canines with 3 dimensional imaging method
  1. Tez No: 307963
  2. Yazar: ASLIHAN ZEYNEP ÖZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEMRA CİĞER
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ortodonti Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 116
Özet
Çalışmamızın amacı konik ışınlı bilgisayarlı tomografi (KIBT) görüntüleri ile gömülü maksiller kaninlerin lokalizasyonunun, komşu dişlerle ve dokularla olan ilişkisinin, keserlerde oluşabilecek kök rezorbsiyonunun, bukkal kemik miktarının, tedavi sürelerinin ve periodontal dokuların ortodontik tedavi öncesinde ve sonrasında detaylı bir şekilde değerlendirilmesidir. Bu amaçla çalışmamıza 13 ile 18 yaş arası, tek taraflı palatinalde gömülü maksiller kanine sahip, iskeletsel malokluzyonun bulunmadığı ve çekim endikasyonu gerektirmeyen 17 hasta dahil edilmiştir. Hastaların ortalama yaşları 15,5 yıldır. Hastalardan tedavi başında ve sonunda ağız dışı ve ağız içi fotoğraflar, alçı modeller, KIBT ve cep derinliği, gingival indeks, keratinize dişeti genişliği ve dişeti çekilmesini içeren periodontal kayıtlar alınmıştır. Tedavi başında santral kesicilerin %5,9'unda, lateral kesicilerin %35,3'ünde rezorbsiyon izlenmiştir. Gömülü maksiller kaninin komşu keserler ile yakın ilişkisinin rezorbsiyon ile ilişkili olduğu gösterilmiştir. Tedavi sonunda rezorbsiyon oranları azalmıştır. Gömülü maksiller kaninlerin tedavi başındaki konumları horizontal pozisyondan vertikal pozisyona geçtikçe ortodontik tedavi ile ağız içerisinde görülme, dental arktaki yerini alma ve toplam ortodontik tedavi sürelerinin anlamlı olarak azaldığı saptanmıştır. Gömülü maksiller kaninlerin tedavi sonunda bukkal bölgedeki kemik kalınlıklarının kontralateral kaninler ile karşılaştırıldığında farklı olduğu görülmüştür. Gömülü maksiller kaninlerin ortodontik tedavisi sonucu hem gömülü kaninde hem de komşu dişlerde periodontal ölçümlerin etkilendiği izlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of the present study is to evaluate the localization of impacted maxillary canines, relationship between impacted maxillary canines and neighbor incisors, root resorbtion of incisors, thickness of buccal bone, treatment durations and periodontal health with using Cone Beam Computed Tomography (CBCT). For this purpose, 17 patients between the ages of 13 and 18 year with unilateral and palatally impacted maxillary canines, no skeletal malocclusion and no required extraction treatment were included. Mean age of patients were 15.5 year. Extraoral and intraoral photograph, cast models, CBCT and periodontal measurements including gingival index, pocket depth, keratinized gingival width and gingival recession were taken at before and after orthodontic treatment. Before treatment 5.9% of central incisors and 35.3% of lateral incisors were resorbed. There was a correlation between root resorbtion of incisors and close contact of impacted maxillary canines to the incisors? roots. Percentage of root resorbtions was decreased at the end of the treatment. As the localization of the impacted maxillary canines come close to vertical position , appearing time of the canine from palatal mucosa, coming time of the canine to the arch and total treatment time decreased. When compared to the contralateral canines, the thickness of buccal bone was different in the impacted maxillary canines at the end of the treatment. Also periodontal health of the impacted canines and neighbor teeth were affected from the orthodontic treatment of maxillary canines.