Tımraş-Apasaraycık-May obrukları ve çevresinin jeolojisi (Çumra-Konya)
Geology of Tımraş-Apasaraycık-May sinkholes and their surroundings
- Tez No: 771903
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AHMET TURAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Konya Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
Çalışma alanı, Konya'nın yaklaşık 46 km güneyinde, Çumra İlçe sınırları içindeki Timraş, Apasaraycık ve May Barajı obrukları civarındaki toplam 61 km2'lik alanı kapsamaktadır. Stratigrafik açıdan, bölgenin en yaşlı birimini, Gökçeyurt grubuna ait Jura-Kretase yaşlı Lorasdağı kireçtaşı oluşturmaktadır. Lorasdağı kireçtaşı, füme, bej ve ak renkli orta-kalın tabakalı, kalkerlerden oluşmaktadır. Çokça kıvrımlanmış olan Lorasdağı biriminde, yoğun bir tarzda gelişmiş olan diyagonal çatlak sistemlerinin etkisi ile, topoğrafyada dik yarlar oluşturmuştur. Lorasdağı kireçtaşı üstüne uyumlu olarak gelen Geç Kretase yaşlı Midostepe formasyonu bulunmaktadır. Midostepe formasyonu, haki-açık füme renkli çakmaktaşlı kireçtaşları ile temsil edilir. Bu iki birimin üzerine, Geç Kretase yaşlı farklı kireçtaşı blokları, çamurtaşı, kumtaşı, serpantinit, volkanik ve başkalaşmış kaya parçaları barındıran Hatip ofiyolitli karışığı, bindirme ile gelmiştir. Tüm bu birimlerin üzerine de Geç Miyosen-Erken Pliyosen zaman dilimini temsil eden, Dilekçi grubuna ait çökeller gelmektedir. Dilekçi grubunun tabanında, açık füme,açık kahverenkli, orta-kalın merceksi, çapraz ve paralel tabakalı, orta boy yaygın, yarı yuvarlak-yuvarlak çakıllı, orta-iyi çimentolu konglomeralardan oluşan Sille formasyonu gelmektedir. Sille formasyonu yaşlı birimler üzerine açısal uyumsuzlukla gelir. Sille formasyonu üzerine de Geç Miyosen-Erken Pliyosen yaşlı Ulumuhsine formasyonu yanal ve düşey geçişli olarak yer alır. Ulumuhsine formasyonu başlıca bej, sarımsı beyaz, kirli beyaz renkli kireçtaşı, onkolitli, stramatolitli, killi kireçtaşı, marnlar ile temsil edilmektedir. Buraya kadar bahsi geçen kayaçların tamamı, kırmızımsı, boz renkli çakıltaşı egemen kumtaşı-çamurtaşı yapılışlı ve Geç Pliyosen-Pleyistosen yaşlı Topraklı formasyonu tarafından açılı uyumsuzla örtülmüştür. Tüm bu birimlerin üstünde ise, çökelimini hala sürdüren Holosen yaşlı yamaç molozları ve alüvyonlar yer almaktadır.
Özet (Çeviri)
The study area has a total surface area of 61 km2 located near the sinkholes of Timraş, Apasaraycık and May Dam within the boundaries of Çumra district, approximately 46 km south of Konya. Stratigraphically, the oldest unit in the region consists of Jurassic-Cretaceous aged Lorasdagi limestones belonging to the Gökçeyurt group. Lorasdağı limestones are composed of smoked, beige and white colored medium-thick bedded limestones. Development of the diagonal crack systems due to folds and fractures formed steep cliffs in the topography. Late Cretaceous Midostepe formation compatibly overlaps the Lorasdağı limestone. The Midostepe formation is characterized by khaki-light smoked colored flint limestones. The Hatip ophiolitic melange, which includes different Late Cretaceous limestone blocks, mudstone, sandstone, serpentinite, volcanic and metamorphosed rock fragments, has been overlapped by tectonic overthrust over these two units. These three units are overlapped by the Dilekçi group deposits in the Late Miocene-Early Pliocene time period. At the base of the Dilekçi group , the Sille formation lays , which consists of light smoked, light brown, medium-thick lenticular, cross and parallel bedded, medium-sized diffuse, semi-round-round pebbles, medium-well cemented conglomerates. The Sille formation overlies the older units with an angular unconformity. The Late Miocene-Early Pliocene Ulumuhsine formation overlies the Sille formation with a horizontal and vertical transition. Ulumuhsine formation is mainly characterized by beige, yellowish white, off-white colored limestone, oncolite, stramatolite, clayey limestone, marls. The mentioned rocks are covered with an angular unconformity from Pliocene to Quaternary by the reddish, gray colored sand and supported by silt particle , medium cemented, Topraklı formation. Over all units, Quaternary aged slope debris and alluviums are located of which it's precipitation continued till now