Doğuştan kalça çıkığında ultrasonografik erken tanı
Ultrasonographic early diagnosis of congenital hip dislocation
- Tez No: 771902
- Danışmanlar: PROF. DR. EMİNE REMİDE ARKUN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
- Yıl: 1994
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İzmir Katip Çelebi Üniversitesi
- Enstitü: İzmir Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Radyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 55
Özet
Giriş ve Amaç: Konjenital kalça displazisi, ortopedistlerin ve radyologların ortak çalışma alanında yer alan dinamik, morfolojik bir hastalıktır. Başarılı bir tedavi için erken tanı çok önemlidir. Muayene sonucu şüphelenilen olguların değerlendirilmesinde radyodiagnostik yöntemler ön plana çıkmaktadır. İmmatür kalça ekleminin büyük bölümü kıkırdak ve yumuşak dokudan oluştuğu için X ışını ile radyolojik kontrast elde edilememektedir. Yüksek rezolüsyonlu real-time ultrason cihazları ile yumuşak dokular detaylı şekilde incelenebilmekte, zararsız ses dalgaları kullanıldığından rahatlıkla sık tekrarlara başvurulabilmektedir. Amacımız erken çocukluk ve yenidoğan döneminde kalça grafisi ve klinik muayeneye alternatif olarak ultrasonografinin güvenirliği araştırmaktır. Materyal ve Metod: 1992-1993 yılları arasında Dr.Behçet Uz Çocuk Hastalıkları Hastanesi ve Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Radyoloji Ana Bilim Dalı'na kalça displazisi kuşkusu ile başvuran 0-6 ay arasında 100 infant araştırmaya dahil edildi. 7.5 Mhz lineer prob ile real-time dinamik inceleme yapıldı. Daha sonra Graf metodu ile açı ölçümleri yapıldı. Muayene bulguları ve radyografi ile karşılaştırıldı. Sonuçlar: Real-time inceleme sonucu, 60 infant normal, 25 fizyolojik immatürite, 9 asetabuler displazi, 4 subluksasyon ve 2 infant dislokasyon tanısı aldı. Graf metoduna göre 200 kalçanın dağılımı; 75 (%38) tip Ia, 56(%28) Ib, 42(%21) IIa, 8 (%4) IIb, 11(%6) IIc, 5(%3) IIa ve b, 3 (%1.5)'dir. 6 olguda yalancı pozitif (IIb ve c), 7 olguda yalancı negatif (Tip Ia ve IIa) açı sonucu elde edildi. Tartışma: Araştırmamız pili asimetrisi, abduksiyonda kısıtlılık gibi klinik bulgular nedeniyle başvuran olgularda yapıldığı için, literatüre göre daha yüksek oranda displazi saptanmıştır. Uygun pozisyon ve uygun prob seçimi ile kalça eklemi morfolojisini göstermede ultrasonografinin başarılı olduğu görülmektedir. Noniyonizan ve kolay ulaşılabilir bir yöntem olarak özellikle 1-3 ay arasında tüm infantlarda güvenilir bir tarama yöntemidir.
Özet (Çeviri)
Introduction and purpose: Congenital hip dysplasia is a dynamic, morphological disease that is in the collaborative work area of orthopedists and radiologists. Early diagnosis is very important for successful treatment. Radiodiagnostic methods come to the fore in the evaluation of suspected cases as a result of the examination. Since most of the immature hip joint is composed of cartilage and soft tissue, radiological contrast cannot be obtained with X-rays. Soft tissues can be examined in detail with high resolution real-time ultrasound devices, and since harmless sound waves are used, frequent repetitions can be applied easily. Our aim is to investigate the reliability of ultrasonography as an alternative to hip radiography and clinical examination in early childhood and neonatal period. Material and Method: Dr.Behçet Uz Pediatrics Hospital and Ege University Medical Faculty Radiology Department with the suspicion of hip dysplasia were included in the study. Real-time dynamic analysis was performed with a 7.5 Mhz linear probe. Then, angle measurements were made with the Graf method. Examination findings and radiography were compared. Results: Results: As a result of real-time examination, 60 infants were diagnosed as normal, 25 with physiological immaturity, 9 with acetabular dysplasia, 4 with subluxation and 2 with dislocation. Distribution of 200 hips according to the graph method; 75 (38%) type Ia, 56(28%) Ib, 42(21%) IIa, 8 (4%) IIb, 11(6%) IIc, 5(3%) IIa and b, 3 (1.5%) is . False positive (IIb and c) angle results were obtained in 6 cases and false negative (Types Ia and IIa) angle results in 7 cases. Discussion: Since our study was conducted on patients who applied due to clinical findings such as pili asymmetry and limitation in abduction, a higher rate of dysplasia was found compared to the literature. Ultrasonography seems to be successful in demonstrating hip joint morphology with appropriate position and appropriate probe selection. As a non-ionizing and easily accessible method, it is a reliable screening method in all infants, especially between 1-3 months.