Krom kaplanmış akrilonitril bütadien stiren otomotiv parçalarındaki metal-polimer yapışmasına üretim parametrelerinin etkisi
The effect of process parameters on metal-polymer adhesion of chrome plated acrylonitrile butadiene styrene automotive parts
  1. Tez No: 771908
  2. Yazar: YUNUS EMRE POLAT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA ÖKSÜZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Polimer Bilim ve Teknolojisi, Polymer Science and Technology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yalova Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Polimer Malzeme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Polimer Malzeme Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 143
Özet
Günümüzde, otomotiv sektöründe daha yüksek kaliteli, ekonomik ve çevre dostu ürün kullanımı yönünde çalışmalar sürdürülmektedir. Özellikle, estetik, hafif ve ekonomik olması gibi avantajları sayesinde plastik dekoratif malzemeler metallere kıyasla daha fazla kullanılmaktadır. Plastikler metal kaplamalarla yüksek mukavemet, metalik yansıtma ve dekoratif özellik sergileyebilmektedir. Otomotiv sektöründe dekoratif plastik parçaların üretiminde genellikle krom kaplama tercih edilmektedir. Bu çalışmada, enjeksiyonla kalıplanmış ABS parçaların üzerine elektro-kaplama yöntemi ile krom kaplama işlemi uygulanmıştır. Hazırlanan parçalardaki metal-polimer adezyonuna enjeksiyon kalıplama proses parametrelerinin etkisi incelenmiştir. Numuneler kaplanmadan önce stres testine; kaplandıktan sonra Cross-Cut testine ve ısıl çevrime tabi tutulmuştur. Ayrıca kaplanan parçaların mikroçatlak yoğunluğu, kaplama kalınlıkları ve ısıl çevrimden sonra Taramalı Elektron Mikroskobu(SEM) görüntüleri incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Nowadays, efforts are being made to use higher quality, economical and environmentally friendly products in the automotive industry. In particular, plastic decorative materials are used more than metals, thanks to their advantages such as being aesthetic, light and economical. Plastics can exhibit high strength, metallic reflection and decorative properties with metal coatings. Chrome plating is generally preferred in the production of decorative plastic parts in the automotive industry. In this study, chrome plating process was applied on injection molded ABS parts by electroplating method. The effect of injection molding process parameters on metal-polymer adhesion in the prepared parts was investigated. Before the samples are coated, stress test; After the coating, it was subjected to the Cross-Cut test and thermal cycling. So, it was examined microcrack density, plating thickness and after the thermal cycle, SEM images.