حاشية العلامة إبراهيم الكردي المتوفى سنة(985ه)على تفسير البيضاوي سورة الفاتحة
Hâşiyetu '–İbrahim b. Süleyman EL-Kurdi alâ Tefsîri 'l-Baydâvî (Fâtiha Suresi) elyazmasına tahkîki incelemesi / (Research) of the footnote of Ibrahim bin Suleiman Al-Kurdi (d. 985 H) on al-Baydawi's interpretation (of Surat al-Fatihah)
- Tez No: 771907
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ABDULSALAM YOUSUF ESSA AL-YAGOOB
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2023
- Dil: Arapça
- Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 268
Özet
Araştırmacılar için en güzel ve en yararlı ilim dallarından birinin tefsir ilmi olması; çalışmamızın konusunu teşkil eden bu kıymetli elyazması nüshasını ele almaya bizleri sevk eden ilk amildir. Diğeri ise genel anlamda ilme ve ilim ehline hizmet edebilme arzusudur. Ayrıca incelediğimiz eser, İslam hukuku, inanç esasları, tefsir, dil, kıraatler ve tasavvuf gibi çok sayıda ilim dalına hitap eden bilgileri içermesi bakımından yararlı olması yanında büyük bir öneme sahip bulunmaktadır. Eser ve müellifi hakkındaki malumatın oldukça az olması nedeniyle gün yüzüne çıkmamış ve neredeyse yitik kabul edilebilecek el yazmalarından sayılması mümkündür. Eser üzerine yaptığımız çalışmada üniversitelerde ve özellikle Çankırı Karatekin Üniversitesi'nde kabul edilen yönteme uygun şekilde nüshalar karşılaştırılarak metin ortaya çıkarılmış ve tahkik edilmiştir. Bu kapsamda ayet-i kerimelerin yazılmasında Medine-i Münevvere mushafı esas alınmış, hadis-i şeriflerin kaynakları ve sıhhat dereceleri gösterilmiştir. Çok kullanılmayan kelimelerle ilgili açıklamalara yer verilmiş, ilim adamlarına ait görüşlerin kaynaklarına, şiirlerle ilgili bilgilere, kime ait olduğuna veya yer aldıkları divanlara, şahıs biyografilerine ve tahkik çalışmalarında gerek duyulan bilgilere işaret edilmiştir. Ayrıca çalışmanın sonuna sonuç bölümü, yararlanılan eserlerin listesinin yer aldığı kaynakça ve ayetler, hadisler ve şiirlerle ilgili bir indeks ilave edilmiştir. Bu çalışmayla ulaştığımız sonuca göre tefsir âlimleri hadis, akide, dil vb. ilim dallarını bir arada barındıran, bu ilimlerin tamamında söz sahibi olan kimselerdir. Ayrıca bu çalışma birçok ilim adamının ve çok sayıda eserin tarafımızdan tanınmasını da sağlamıştır. Çalışmamızın konusunu teşkil eden haşiye çalışması, İslam hukuku, inanç esasları, hadis, dil ve benzeri ilim dallarını bünyesinde barındırmasının yanında Beyzâvî üzerine daha önce kaleme alınmış olan diğer haşiyelerdeki görüşleri de içermektedir. Eserin müellifi olan el-Kürdî, geniş malumata sahip büyük ilim adamlarındadır. Beyzâvî Tefsiri ise tefsir ehlinin hammaddesi kabilinden olup ihtiva ettiği bilgiler, daha sonraki müfessirler için temel teşkil etmektedir ki bu durum onun ne denli geniş bir bilgi birikimine sahip bulunduğunu göstermektedir. Bu mütevazı çalışmanın tamamlanmasında muvaffakıyetler nasip etmesini yüce Allah'tan dilerken dini eserler kütüphanesinde yerini alarak okurlara faydalı olmasını temenni ederim.
Özet (Çeviri)
The science of interpretation is one of the most beautiful and sweetest sciences which is one of the beginning reason that pushed me to take up with this blessed manuscript, other than to serve the science and its people, this footnote have a paramount importance, it have great benefit that brings together sciences in jurisprudence, creed, interpretation, language, readings, and Sufism, it considers one of the unique footnotes because of the scarcity of information about it and about its author. It is almost lost, so God helped me to work on it and achieving it, and I adhered to a national approach to achieve it from the copies, the interview and the investigation according to the prescribed method in universities, especially Jankiri in terms of writing verses in the calligraphy of the Civil Qur'an, extracting the hadiths of the Prophet from their places and judging them, and clarifying strange Pronunciations, documenting sayings and returning them to their owners, extracting poetry and documenting it from its diwan or whom who said it while they didn't have diwan, translating Al-Allam and other necessary investigative issues. In addition to the index at the end of the research, which includes indexes of Quranic verses, prophetic hadiths, poetry, a conclusion and a list of sources and references and after I achieved this manuscript, I concluded that the scholars of interpretation are scholars with all sciences they combine the fruits of sciences from hadith, belief, language, etc. In addition to that, I got acquainted with books and scholars that I did not know before this blessed work, and this footnote is one of the distinctive and unique footnotes that gather sciences from jurisprudence, belief, hadith, language, etc., and it is distinguished by the fact that it collected the sayings of those who preceded it from the footnotes to Al-Baydawi, and Imam Al-Kurdi is one of the distinguished scholars, he has a wide knowledge. And Al-Baydawi's interpretation is the raw material for the people of interpretation, so his words are considered the basis for the interpreters after him, and this indicates the breadth of his knowledge, may God have mercy on him, and this is a humble work and I hope to God that I will succeed in completing it or preparing it for those who want to read it and benefit from it in religious libraries, God willing.