Ergani Çimento Fabrikası baca partiküllerinin bitki örtüsü ve toprağa etkisi
The Effects of chimney, particules of Ergani Cement Factory on flora and soil
  1. Tez No: 77191
  2. Yazar: MUSTAFA SİLAHLI
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. OKTAY NAMLI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dicle Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 46
Özet
Bu çalışmada, Ergani Çimento Fabrikası baca partiküllerinin bitki örtüsü ve toprağa etkisi araştırılmıştır. Araştırma alanında baca tozlarının etkilediği ve etkilemediği 14 istasyon tespit edilmiştir. Bu istasyonlardan alınan bitki ve toprak örnekleri üzerinde karşılaştırmalı incelemeler yapılmıştır. Çimento fabrikası baca tozlarının fotosentezi, gaz alış-verişi ve transpirasyonu engelleyerek bitkilerin gelişmesi ve verimini azalttığı, toprakların havalanması ve drenajını bozarak fiziksel yapısını ve kireç, potasyumca zenginleştirmesine karşılık reaksiyonunu alkalileştirerek kimyasal yapısını etkilediği sonucuna varılmıştır
Özet (Çeviri)
In this study, the effects of Ergani Cement Factory's chimney particles on soil and plants were investigated. In the research area, 8 polluted and 6 unpolluted (with chimney panicles), totally 14 stations were selected. Comparative examination on plant and soil samples taken from these stations was carried out. Chimney particles prevent photosynthesis, gas exchange and transpiration, thus diminishing plant growing and production. As a result, accumulation of chimney particles destroys physical structure (airing and drainage) of soil, but enriches lime and potassium, Increasinget lime levels cause alcalin soil reactions, and this affects the chemical structure of soil.