Ergani-Maden bakır yatağında bulunan (100) yüzeylerinden oluşan piritlerin hassas yapı parametresi ölçümü ve eser element araştırması
- Tez No: 3189
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜNER GÖYMEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Maden Mühendisliği ve Madencilik, Mining Engineering and Mining
- Yıl: 1986
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 45
Özet
IV ÖZET Bu çalışmada X - Işınları analiz teknikleri ile doğal piritin (FeS“) parametreleri (d,a ) hesaplanarak eser element var olup olmadığı araştırılmıştır. Pirit örnekleri, Ergani - Maden Bakır Yatağı”nda bulunan (100) yüzeylerinden meydana gelmiş 1-5 mm bü yüklüğünde kristallerdir. Araştırma teknikleri, laboratuvar koşullarına bağlı olarak amaca yönelik seçilmiştir. Bunlar sırası ile X - Işınları Difraktometresi ve Debye - Scherrer kamerasıdır. tki teknik, aynı düzeltme fonksiyonları ile elde edilen sonuçların karşılaştırılması için kul lanılmıştır. Buna göre, her iki teknik ile 28 değerleri ve buna bağlı olarak elde edilen d ve a değerleri düz lem indisleri (hkü) ile birlikte iki ayrı tabloda veril miştir. a ' m en iyi değeri, Cohen Yöntemi ile a (dif) = 5.40683 (+ % 0.05) ve a (Debye - Scherrer) = 5.4116 ( + % 0,6) olarak bulunmuştur. Hata sınırları içinde Difraktometre verileri daha güvenilir bulunmuş ve buna göre adı geçen pirit jeneras yonunda eser element bulunmadığı sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
V SUMMARY In this study, lattice constants of the natural pyrite crystals have been computed, with analysis technics of X - Rays (Debye - Scherrer and Diffractometer) In this way, researched that trace elements in the sample whether there are or not. The pyrite crystalls had been formed planes {100} that were taken from the Ergani - Maden Copper Mine which its growth 1 - 5 mm. Analysis technics are Diffractometer of X - Rays and Debye - Scherrer. These two technics have been used to compare the results obtained with the same correction functions. Therefore the values 2 8 measured by the both methods and obtained d -and a values J o o together with plane (hk£) indices have been given in the separate tables. Lattice constants has been found from the Cohen method as a = 5.4068 + 0.05 % R and this value is o equal to the constant of pure pyrite crystals (a = 5.40667). So, we say that there are not trace elements in the pyrite crystals forming from planes {100}.