Yeşil bina sertifika sistemlerinde doğal aydınlatma kriterlerinin yeterliliği üzerine bir araştırma
A research on the sufficiency of natural lighting criteria in green building certification systems
  1. Tez No: 771937
  2. Yazar: BÜŞRA KARAKÖSE
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜLSU ULUKAVAK HARPUTLUGİL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çankaya Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 161
Özet
Aydınlatma yaşadığımız fiziksel çevre için önemli ögelerden biridir. Günümüzde enerji tüketimiyle beraber enerji verimli yapıları önem kazanmıştır. Bu yapılarda doğal aydınlatma tasarımı enerji verimliliği ve görsel konfor bakımından dikkat edilmesi gereken bir parametre olmuştur. Bu çalışma kapsamında iki LEED Sertifikalı ofis yapısı, doğal aydınlatma kapsamında incelenmiştir. Ofis hacimleri hem saha ölçümü yapılarak hem de aydınlatma simülasyon programı kullanılarak mevcut durum karşılaştırılması yapılmıştır. Doğal aydınlatmanın aydınlık düzeyi ve görsel konfor bakımından yetersiz olduğu durumlar için iyileştirme önerileri analiz edilmiştir. Elde edilen veriler kılavuz oluşturması için tablolar halinde sunulmuştur. Çalışma sonucunda doğal aydınlatma tasarımlarının enerji verimli yapılarda önemli olduğunun, yapı tasarım sürecinden başlayarak değerlendirilmesi gerektiği ortaya konulmak istenmektedir. Bu alanda yapılan çalışmaların geliştirilmesi gerektiği değerlendirilmektedir.
Özet (Çeviri)
Lighting is one of the important elements for the physical environment we live in. Today, with energy consumption, energy efficient structures have gained importance. In these buildings, natural lighting design has become a parameter to be considered in terms of energy efficiency and visual comfort. Within the scope of this study, two LEED Certified office buildings were examined within the scope of natural lighting. Office volumes were compared to the current situation by both field measurements and using the lighting simulation program. Improvement suggestions have been analyzed for situations where natural lighting is insufficient in terms of illuminance and visual comfort. The data obtained are presented in tables to form a guideline. As a result of the study, it is aimed to reveal that natural lighting designs are important in energy efficient buildings and should be evaluated starting from the building design process. It is evaluated that the studies in this field should be improved.