Ekolojik yapıların sürdürülebilir çevreye katkıları üzerine bir araştırma
A research on the contribution of ecological structures to the sustainable environment
  1. Tez No: 363908
  2. Yazar: AYŞEGÜL BAYSAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AYSEL ULUS
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Peyzaj Mimarlığı, Landscape Architecture
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Peyzaj Mimarlığı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Peyzaj Mimarlığı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 130
Özet
İnsan, var oluşundan bu yana yaşamını, çevresini değiştirerek sürdürmüştür. İlk çağlarda insanlar temel ihtiyaçlarını doğayla mücadele ederek karşılamışlardır. İnsanın daha ileri uygarlıklara ulaşma çabasının yarattığı tüm olumlu gelişmeler doğal kaynakların cömertçe kullanılması ile sağlanmıştır. Ancak bu kaynaklardan bazılarının yenilenemez özellikte olması, bazılarının da bilinçsizce kullanılması sonucu dünyanın pek çok yerinde, insan yaşamına elverişli olmayan bir çevre yaratılmıştır. Doğal kaynakların tüketilerek yok olma derecesinde kullanımı, çevre kirlenmesi olgusunun, insan-doğa dengesinin bozulmasına yol açacak bir yoğunlukta yaşanmasına neden olmaktadır. Günümüzde çevre sorunlarının ortaya çıkışında yapılaşmanın da önemli bir rolü olduğu bilinen bir gerçektir. Türkiye'de ve dünyada giderek artan nüfus tartışılmaz bir sorundur. Bu artan nüfusun barınma ihtiyacının karşılanabilmesi için yapılaşma giderek artmakta ve artmaya da devam etmektedir. Nüfus, yapılaşma, sanayi, endüstriyel gelişmeler ve plansız yerleşim alanlarının artması gibi nedenlerle çevre ve ekolojik denge bozulmaya başlamıştır. Çevre kirliliği, yeşil alanların hızlı tahribatı ve ekolojik dengenin giderek bozulması, hem mimari yapı ölçeğinde hem de peyzaj ölçeğinde sürdürülebilirlik kavramının ön plana çıkmasına neden olmuştur. Çevresel sürdürülebilirliğin sağlanması bakımından 'Sürdürülebilir Yapı', 'Ekolojik Yapı', 'Yeşil Bina' gibi kavramlar ortaya çıkmış ve bu yapı kavramlarının değerlendirilebilir ve ölçülebilir olması için 'Yeşil Bina Sertifikasyon Sistemleri' geliştirilmiştir. Bu sertifika sistemleri sayesinde, inşaat, elektrik, mekanik, mimari ve peyzaj alanındaki uygulamalara ekolojik açıdan yaptırımlar getirilmiştir. Bu amaçla tez kapsamında İstanbul' daki bir yeşil bina projesi olan Varyap Meridian Toplu Konut Alanı araştırma sahası olarak seçilmiştir. Bu proje, dünyada yaygın olarak kullanılan yeşil bina puanlama ve sertifikalandırma sistemlerinden LEED (Leadership in Energy and Environmental Design New Construction ver 2.2 / Enerji ve Çevre Dostu Tasarımda Liderlik, Yeni Binalar 2.2 Versiyonu) kriterlerine göre değerlendirilmiştir. Bu tezin amacı, ekolojik yapıların ekolojik dengeyi koruma ve sürdürülebilir bir çevre yaratmadaki yeri ve öneminin Varyap Meridian Toplu Konut Alanı örneğinde irdelenmesidir. LEED değerlendirme sistemi dışında, dünyada yaygın olarak kullanılan diğer yeşil bina değerlendirme sistemleri BREEAM (Building Research Establishment Environmental Assessment Method / Yapı Araştırma Kurumu Çevresel Değerlendirme Metodu), GREEN STAR, CASBEE (Comprehensive Assessment for Building Environmental Efficiency / Binaların Çevresel Etkinliği için Detaylı Değerlendirme Sistemi) ve SBtool (Sustainable Building Tool–Canada / Sürdürülebilir Bina Aracı – Kanada)' dır. Varyap Meridian Toplu Konut Alanı projesi, LEED NC ver 2.2 sertifikasyon sistemindeki yapı değerlendirme kriterleri arasından 'Sürdürülebilir Araziler' den 9 puan, 'Su Verimliliği' nden 4 puan, 'Enerji ve Atmosfer' den 8 puan, 'Malzeme ve Kaynaklar' dan 7 puan, 'Kapalı Mekan Kalitesi' nden 13 puan, 'Tasarımda Yenilik' ten 1 puan alarak, toplamda 41 puanla 'Altın (Gold) Sertifikası' almaya hak kazanmıştır. Ancak Peyzaj Mimarlığı ile doğrudan ilgili olan Sürdürülebilir Araziler - Kredi 6.1 (Yağmursuyu yönetimi-Miktar kontrolü), Sürdürülebilir Araziler - Kredi 6.2 (Yağmursuyu yönetimi-Kalite kontrolü) ve Sürdürülebilir Araziler - Kredi 8 (Işık kirliliğini azaltma)' den puan alınamamıştır. Bu kredilerden puan alınabilmesi için Kredi 6.1 kapsamında, yıllık yağışlar dikkate alınarak yapısal peyzaj alanlarında küp taş, çim taşı vb. yüzey sularının toprak tarafından emilmesine izin verecek malzemeler kullanılabilirdi. Kredi 6.2 kapsamında sel sularının filitrasyonuna elverişli peyzaj malzemeleri kullanılabilir ve uygulanan detaylar sayesinde sel sularındaki askıdaki katı madde miktarı % 80 mertebesinde giderilebilirdi. Kredi 8 kapsamında ise enerji tasarruflu bir aydınlatma tasarımı öngörülebilirdi.
Özet (Çeviri)
The human being has ever and always continued its existence by changing its surrounding environment. In the first ages; humans have sufficed their basic needs by struggling against the nature. All the positive developments created by human to reach for a more advanced level of civilization have been possible by freely using the natural sources. However, an environment not suitable for human life has been generated in many places of the world since some of these resources were in a non-renewable character and used unconsciously. The use of the natural resources in a level of total extinction accordingly causes the concept of environmental pollution to occur in a degree which deteriorates the human-nature balance. It is a known fact that housing has a significant role for the occurrence of the modern environmental problems. The population increase in Turkey and in the world is an inevitable problem. The housing, in turn, ever increases to meet the accommodation needs of the increasing population. The environment and ecological balance has started to spoil due to the factors such as population, housing, industrial impacts and increase of unplanned residence areas. The environmental pollution, fast destruction of green areas and ever deterioration of the ecological balance has placed the concept of sustainability in the fore plan with effect to the scales of both the structural architecture and the landscape. The concepts such as“sustainable building”,“ecological structure”,“green building”have arisen in relation with the needs of environmental sustainability and the“Green Building Certification Systems”are developed as to have assessable and measurable structural concepts. Thanks to such certification systems, the ecology originating penalties have been defined for electric, mechanic, architecture and landscape practices. For this purpose Varyap Meridian which is a green building project in Istanbul has been selected within the scope of the thesis.This building has been assessed under the well known and common green building grading and certification system LEED ( Leadership in Energy and Environmental Design New Construction ver 2.2 ) criteria. The objective of this thesis is to determine the role and significance of the ecologic buildings for the protection of ecological balance and sustainable environment through assessment of Varyap Meridian. The globally common and known green building assessment systems, other than LEED, are BREEAM ( Building Research Establishment Environmental Assessment Method ), GREEN STAR, CASBEE ( Comprehensive Assessment for Building Environmental Efficiency ) and SBtool ( Sustainable Building Tool - Canada ). Varyap Meridian project has been awarded under LEED NC ver 2.2. certification with the following structural assessment criteria points: 9 points for Sustainable Sites, 4 points for Water Efficiency, 8 points for Energy and Atmosphere, 7 points for Material and Resources, 13 points for Indoor Environmental Quality and 1 point for Innovation in Design. Thus, the sum of the points has been 41 points i.e. Varyap Meridian has achieved Gold Certificate. However, the building could have not obtained points from the Sustainable Sites ( Credit 6.1 ) ( Rainwater management- amount controlling ), Sustainable Sites ( Credit 6.2 ) ( Rainwater management- quality controlling ) and Sustainable Sites ( Credit 8 ) ( Reduction of Light Pollution ) which are directly related to the Landscape Architecture. The points from the credit 6.1 could be gained if materials permitting the ground waters to be absorbed by the soil, i.e. using cubic, stone, grass stone etc., would have been used as with a consideration to the annual precipitation amounts. The credit 6.2 requires the use of landscape materials suitable for filtration of the flood waters whereas removing the suspended solid particles in flood waters in 80 % due to the details applicable. Credit 8, in turn, requires an illumination design that saves power.