Acil tıp kliniğine travma nedeni ile başvuran pediyatrik hastalarda istismar eylemine farkındalık
Awareness of action for abuse of pediatric trauma patients who admitted to department of emergency medicine
- Tez No: 771936
- Danışmanlar: PROF. DR. SALİM SATAR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Acil Tıp, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Emergency Medicine, Child Health and Diseases
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: Adana Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
Amaç: Günümüzde oldukça önemli toplumsal boyutu olan ve özellikle ilk başvuruda gerek ebeveynlerin gerekse bakımından sorumlu kişinin çelişkili ifadeleri, farklı zamanlarda oluşmuş eski veya yeni fizik muayene bulgularının varlığı gibi dikkat edilmesi gereken çeşitli çoğaltılabilecek antitelerin araştırılması ile farkına varılan istismar eyleminin tanımlanmasında ve gerekli adli prosedürün başlatılmasında ilk ve en önemli basamak olan acil klinik muayenenin önemini bir kez daha vurgulamayı amaçladık. Gereç ve Yöntem: Bu çalışma Acil Tıp Kliniği'ne 1 Eylül 2011-1 Eylül 2012 tarihleri arasında travma nedeni ile başvuran 0- 6 yaş pediatrik hasta grubu ile prospektif olarak yapıldı. Verilerin istatistiksel analizinde SPSS 16.0 paket programı kullanıldı. Kategorik ölçümler (yaş, cinsiyet gibi) ortalama ve standart sapma olarak özetlenip, kategorik ölçümlerin karşılaştırılmasında Ki-Kare Test istatistiği kullanıldı. Bulgular: Çalışmamızdaki 126 olgunun % 46' si (58 olgu) kadın, % 54'ü (68 olgu) erkek idi. Yaş ortalaması 31,3±18,9 ay olarak tespit edildi. Olguların olayın bildirim şekline göre dağılımına bakıldığında, olguların % 87,3'ünün (110 olgu) kaza, %12,7'sinin (16 olgu) darp nedeniyle başvurduğu tespit edildi. Olguların %32,5'u (41 olgu) sadece yüksekten düşme (YD) nedeniyle başvuru yapmışlardı. Zehirlenmeler ikinci sıklıkla başvuru sebebi olarak tespit edildi. Ogularımız istismar şüphesi açısından değerlendirildiğinde; olguların % 65,9'unda (83 olguda) istismardan şüphelenmemizi sağlayan pozitif bulgular tespit edildi. Sonuç: Ülkemizde ve dünyada bu konuda az sayıda çalışma yapıldığı göz önüne alınırsa, çocuk istismarı ve ihmali (ÇİVİ) vakalarının ilk başvuru yerleri olan acil servislerde bu vakalara farkındalığın yeterli olmadığı düşüncesindeyiz. ÇİVİ'nin tanı ve tedavisinde multidisipliner yaklaşım esas olup, istismarı önlemek için toplumun, çocukların, öğretmenlerin, sağlık personellerinin bilinç seviyesinin ve duyarlılığının arttırılmasına yönelik eğitim programlarının planlanması ve uygulanması gereklidir. Bu yolla, ÇİVİ'yi erken tanıma, önleme çalışmalarına da katkıda bulunulabilir
Özet (Çeviri)
Objective: Today is a very important social dimension, and in particular in terms of both parents and the responsible person the first application contradictory statements, occurred at different times, old or new, should be considered as the presence of a variety of physical examination findings replicated entities perceived by investigating abuse of the legal procedure and the initiation of the act defining the first and the most important step is to emphasize once more the importance of immediate clinical examination. Materials and Methods: This study was performed prospectively in 0-6 age pediatric trauma patients groups who admitted to Department of Emergency Medicine between the period 1 September 2011 to 1 September 2012. Analyses were performed using SPSS version 16.0. Categorical measurements (age, gender, etc.) are summarized as mean and standard deviation, chi-square test statistic used to compare categorical measurements. Results: In our study of 126 patients, 46% percent (58 patients) were female and 54% (68 cases) were male. The mean age of patients were 31.3 ± 18.9 months. Looking at the distribution of cases according to the shape event notification, 87% of the cases (110 cases) were applied due to accidents and % 12.7 of the cases (16 cases) were applied due to the minted. % 32.5 of the cases had made applicants only due to fall from height. The poisoning. was found to be the second most common cause of applicants. The patients were evaluated in terms of suspected abuse; % 65,9 of the cases (83 patients) were positive findings that suspect abuse. Conclusions: For a small number of studies on this issue in our country and around the world, we think this is not enough awareness of cases of child abuse and neglect which places the first application in emergency departments. Multidisciplinary approach is the basic issue for diagnosis and treatment of abuse and neglect. So that educational programmes for comminity, children, teachers and health personnel must be scheduled and performed to make them more conscious and sensitive. In this way, the early detection and prevention of child abuse and neglect can also contribute to the work.