N-asetilsistein ile zenginleştirilmiş kardiyoplejinin mortalite ve morbiditeye etkisi
The effect of n-acetylcysteine enriched cardioplegia on mortality and morbidity
  1. Tez No: 771952
  2. Yazar: İLKER İNCE
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. KASIM KARAPINAR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi, Thoracic and Cardiovascular Surgery
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: Ankara Dışkapı Yıldırım Beyazıt Eğitim Ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kalp ve Damar Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kalp ve Damar Cerrahisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
Günümüzde koroner arter hastalığı (KAH) en önemli mortalité ve morbidité nedenlerinden birini oluşturmaktadır. Koroner arter bypass greftleme (KABG) koroner arter hastalığının tedavi seçeneklerinde önemli bir yeri almakta olup, ülkemizde son elli yılda uygulanmakta ve tüm dünyada olduğu gibi halen gelişimini sürdürmektedir. Koroner arter bypas greftleme sonrası en önemli mortalité ve morbidité nedenlerinin başında yetersiz cerrahi düzeltme ve myokard korunmasındaki eksiklikler ile kardiyopulmoner bypass'a karşı oluşan sistemik inflamatuar yanıt gelmektedir. Kardiyopulmoner bypass (KPB) esnasmda oluşabilecek olumsuz etkilerden korunmak amacı ile off-pump KABG'de uygulanmaktadır. Ancak bir çok olguda cerrahi konforun tam olarak sağlanabilmesi ve revaskülarizasyonun daha etkili olarak uygulanabilmesi amacı ile on-pump cerrahi tercih edilmektedir. Miyokardın korunmasında esas olarak dikkat edilmesi gereken nokta miyokardm ihtiyacı olan enerji ile miyokarda sunulan enerji arasındaki hassas dengenin korunmasıdır. Kardiyak cerrahi sırasında oluşabilecek iskemik hasarın anlaşılabilmesi için iskemi-reperfüzyon hasarının ve kardiyak fizyolojinin iyi anlaşılması gerekmektedir. Koroner bypass sırasında miyokard korunması amacı ile kullanılan kardiyoplejik solüsyonlar ile diastolik arrest sağlanmaktadır. Bu şekilde hem miyokard metabolizması yavaşlatılmakta hem de eş zamanlı olarak miyokardiyal metabolik vital substratlar kardiyopleji aracılığı ile miyokarda sunulmaktadır. Bu çalışmada; N-asetil sistein ile zenginleştirilmiş kardiyopleji kullanımım standart kardiyopleji kullanımı ile karşılaştırılarak, inflamasyon ve myokard korunması üzerindeki olası olumlu etkileri sayesinde mortalité ve morbidité üzerine olan etkisini araştırdık.
Özet (Çeviri)
Today, coronary artery disease (CAD) is one of the most important causes of mortality and morbidity. Coronary artery bypass grafting (CABG) has an important place in the treatment options of coronary artery disease, has been applied in our country in the last fifty years and is still developing as it is all over the world. The most important causes of mortality and morbidity after coronary artery bypass grafting are inadequate surgical correction and deficiencies in myocardial protection, and the systemic inflammatory response to cardiopulmonary bypass. It is applied in off-pump CABG in order to prevent the negative effects that may occur during cardiopulmonary bypass (CPB). However, in many cases, on-pump surgery is preferred in order to provide complete surgical comfort and to perform revascularization more effectively. The main point to be considered in the protection of the myocardium is the preservation of the delicate balance between the energy needed by the myocardium and the energy offered by the myocardium. In order to understand the ischemic damage that may occur during cardiac surgery, it is necessary to understand the ischemia-reperfusion injury and cardiac physiology well. Diastolic arrest is provided with cardioplegic solutions used for myocardial protection during coronary bypass. In this way, both myocardial metabolism is slowed down and simultaneously myocardial metabolic vital substrates are presented to the myocardium through cardioplegia. In this study; We compared the use of cardioplegia enriched with N-acetyl cysteine with the use of standard cardioplegia and investigated its effect on mortality and morbidity, thanks to its possible positive effects on inflammation and myocardial protection.