Bor mineralleri içeren yüksek yoğunluklu polietilen kompozit malzemelerin üretimi, mekanik ve termal özelliklerinin incelenmesi
Production of high density polyethylene composite materials containing boron minerals, and investigation of their mechanical and thermal properties
  1. Tez No: 771961
  2. Yazar: ASHKAN EZZATKHAH BASTANI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA ASLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Metalurji Mühendisliği, Mühendislik Bilimleri, Metallurgical Engineering, Engineering Sciences
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Metalurji ve Malzeme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
Bu çalışmada yüksek yoğunluklu polietilen (YYPE) bor minerallerinden oluşan kolemanit, üleksit ve bor oksit mineralleri ile ağırlıkça %5, %10 ve %15 oranlarda karıştırılarak ekstrüder ile filament halinde üretilmiştir. Bu filamentler daha sonra kırpılarak enjeksiyon kalıplama işlemi için hammadde olarak kullanıldı. Üretilen numuneler çekme, eğme ve darbe testlerine tabi tutulup mekanik özellikleri incelenmiştir. Deneysel veriler, numunelerin çekme deneyinde kolemanit gurubu diğer guruplara göre daha fazla çekme dayanımı ve mukavemet göstermiştir. Ayrıca numunelerin darbe deneyinde saf YYPE numunesi darbe mukavemeti diğer katkılı minerallere göre daha yüksek değer gözlemlenmiştir. Üç nokta eğilme testinde numunelerin eğilme dayanımları hemen hemen aynı seviyede olup en iyi sonucu veren %10 katkılı kolemanit / YYPE olmuştur. Fiziksel özellikleri SEM, EDS ve XRD testleri ile incelenmiş, termal analiz yöntemiyle TGA ve DSC deneyi yapılarak test sonuçları tezde kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, high density polyethylene (HDPE) was produced as filament by extruding by mixing 5%, 10% and 15% by weight with colemanite, ulexite and boroxide minerals consisting of boron minerals. These filaments were then clipped and used as raw material for the injection molding process. The produced samples were subjected to tensile, bending and impact tests and their mechanical properties were examined. Experimental data showed that the colemanite group showed higher tensile strength and strength than the other groups in the tensile test of the samples. In addition, in the impact test of the samples, the impact strength of the pure HDPE sample was higher than the other added minerals. In the three-point bending test, the bending strengths of the samples were almost at the same level, and 10% doped colemanite / HDPE gave the best results. Physical properties were examined with SEM, EDS and XRD tests, and TGA and DSC experiments were performed using thermal analysis method, and the test results were used in the thesis.