Psikiyatri kliniğinde yatan alkol ve madde bağımlıllarında bağımlılık oranları ile psikiyatrik belirtileri arasındaki ilişkinin incelenmesi
Investigation of the relationship between addiction rates and psychiatric symptoms in alcohol and substance addicts hospitalized in psychiatry clinic
  1. Tez No: 771962
  2. Yazar: ARMAĞAN KAR
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MERYEM KARAAZİZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikiyatri, Psychiatry
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yakın Doğu Üniversitesi
  10. Enstitü: Yurtdışı Enstitü
  11. Ana Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
Alkol ve madde ba~unlıhl,ı gOnümfizde tüm dünyadH., ö:relliklc do pandcmi clkisiyll! her geçe, gl1n arıtan biyopsik05osyal bir sorun olarak lmrşım1M1. çıkımılı.-mdır Bu ar3Ştımı;ıda Psik~y.ıtri Servisinde yatarak teda,·i olaıı alkol ve madde: bağımlı h~ı tanısı alan hfil.i:ıı.lar, baP;ımlılık. şidı.lcli ve t~ s.-OıSyodcmografik özel I mkl en, teda-1\“İ moıivasyonu ve psiki~trilt bdirtilcri açJsından incelenmesi. ilişkilendın l1'11C'!.l rumıç:hımmı;:; i I i!i-' • i”iı::I L:uaına mödçl iyi c aıır~~• Lrl lmıştır. Uygulama hakk ı,rıda bilgi \',ınlir, ornım almdıl:tan !iionr.ı h“'c;1alnrn; • o~yockmogn:ı tılk Veri Formu, Ehığımlııiık Pırt>fı l lndd:.. s 1. Tc:da”·i Mol1\'a _yonu Ölçeği u1•gul arım,~! ı r. Hasta:l:ınn madde bmık.Jiut moeiva.:;yonunun yüksek. hastahum ~ğımlı bUa ilgili sorı.mlruım f3~l;ı yaşamıılı;ta \'c dfi~Cik llağımlıhk :,;idcfcıi g/Jstcrdi,s.i ıespiL t.'-dflmi$lir. l-lasuılar,n ım.-dc:ni durum ınli.nJt söre BAP I lo:plam ve sil ölçct pı..wn örtıdsınaJarı ımt.~ırıdo isınıL-;tilc.,ı,e] ola.ruk anlamlı bir fru-k yoktur. H::ısınl.nrd=ı nı.ı.dde 1ru.1 1ruımrnıım kiş.İl'liıı y:ı._c:.anıımaı cL1•si ile m:ıdde kul l:ı.nınunı bmılmıa motL~yonu :ııasında is1atistiksd o'larııt'k. pozitif yönde ;ı:ayıf d(b-,cyd'.e il r$kiyı= rastlanını~hr (_p:ı-0,05). Hasıalann rımt.lde lnıllıınım s.orunıı olt.lugwıu diişöwrı~ tlunımlıınna göre BAP! topıam 11:e .ııılt ölçek puan ortalamaları ar;ısmda isıntistlkscl olarak anlamlı bir f.ırk: bulıma.maımış.tıır (p:>-0,05). Haslalann eı.litim cl[bı;eylcrine- gf!ır~ g doce llı\Pf ın.ı.ddr: :k.u!huumu:un. k.i~iuiıı yaş.amLoo elkisi alı ü h,,=eği puanları aıasıııda i:staLİblik!sel ı.,larak ruılaml ı l:>ir fark l:mlunmuştıur (p>0,05). ligi] i kurum 1 arda lon..ı.yı.l.4:Uı ruh sıııg;lığı el,;imin'I ı.ıc pl.ı.ttlau ıaları.ru.tı }'upıl.ıruısı, hastahı:nu anksıyeıe. ye d'ı:presyon açısından dcğcrlcnclirılcrdc ıcJa;ı.• i içııı yönlendirilmesi, ıcdavı sürcdndc güven, kişinin şahsi ıuıtımlan \•c luı~tanc- 01.'UiJ'n ı ndruı lka;nalrlr dc~işkcnkri n i ncçfcnd itı;i ffyrı nt1h çn.l ışm:a.liıınıırı yapıl h'I il:S11 onerilebilir. Ana bıra.r KtHmcle r~ Alkol ve Madde l3ağımhlı,gt, Ba,ğınılıh k Şiddcc.ı, Teda\.1 IM.oli\"85:fOllU. Psik~yn'trik 11clirtilcr.
Özet (Çeviri)
Alcohol and substance addiction is a biopsychosocial problem that is increasing day by day all over the world, especially with the effect of the pandemic. In this study, patients diagnosed with alcohol and substance addiction who were hospitalized in the Psychiatry Service; it was aimed to examine and correlate addiction severity and type, sociodemographic characteristics, treatment motivation and psychiatric symptoms; The research was carried out using the relational screening model. After giving information about the application and obtaining consent, the patients; Sociodemographic Data Form, Addiction Profile Index, Treatment Motivation Scale were applied. It has been determined that the motivation of the patients is high, they experience addiction problems more and they show low addiction severity. According to the marital status of the patients, there is no statistically significant difference between the BAPI total and subscale mean scores. There was a statistically positive and weak correlation between the effect of substance use on the life of the patients and their motivation to quit using substance use (p>0.05). There was no statistically significant difference between the BAPI total and subscale mean scores according to the patients' thinking that they have a substance use problem (p>0.05). A statistically significant difference was found between the subscale scores of the effects of only BAPI substance use on one's life according to the education level of the patients (p>0.05). It can be recommended to carry out preventive mental health education and planning in the relevant institutions, to evaluate the patients in terms of anxiety and depression and to direct them for treatment, to conduct detailed studies examining the trust in the treatment process, the personal attitudes of the person and the variables originating from the hospital environment.