Kocaeli iline ait farklı bölgelerdeki konutların fiyatlarına etki eden faktörler
In different regions of kocaeli province affecting your housingfactors
- Tez No: 771983
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ZEYNEP KEREM ÖZTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kent Çalışmaları ve Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
Konut, temel ihtiyaçlardan biri olan barınmanın en önemli yatırım aracıdır. Bireyler yatırımlarını değerlendirirken konutu güvenli bir araç olarak görmektedir. Bireyler konut satın almak istediklerinde, yaşadıkları toplumun gelişmişlik düzeyi ve sahip oldukları statüleri onların bu kararına etki etmektedir. Bundan dolayı konut fiyatlarına etkisi olan etkenlerin incelenip, araştırılması son derece önemlidir. Farklı ülkelerde ve farklı bölgelerde hatta aynı ilin farklı ilçelerinde konut fiyatlarını etkileyen etkenler çeşitlilik göstermektedir. Bu farklı bölgelerdeki ekonomik durum, çevresel, sosyal ve fiziksel koşullar bireylerin tercihlerini yönlendirmektedir. Türkiye'nin en büyük endüstri kentlerinden biri olan Kocaeli ili sosyo-ekonomik ve kültürel olarak hızlı bir şekilde değişim göstermektedir. Bu çalışmada, jeopolitik konum olarak İstanbul'a yakın olması, ulaşım ağı kolaylığı, yeni imara açılan alanlarla birlikte hızlı şehirleşmeye olan yatkınlığı ve sanayileşmeye bağlı olan iş gücü gibi etmenler sebebiyle seçilmiştir. Ayrıca iş gücü sanayi çevresinde geliştiği için şehirleşme ve yeni yapılanmalar buna bağlı olarak gelişmektedir. Bu çalışmada da ilin merkez ilçesi olan İzmit, sanayileşmenin yoğun olduğu Kartepe ve ulaşım ağı kolaylığı, denize olan yakınlığı sebebi ile Karamürsel ilçeleri örnek olarak sunulmuştur. Bu çalışmada Kocaeli iline ait bazı ilçelerinde farklılık gösteren fiyatlarına etki eden faktörlerin belirlenmesi amaç edinilmiştir. Yapılan araştırma ve gözlem sonucu v Kocaeli ilinde konut fiyat aralığının ilçe bazlı olarak anlamlı derecede farklılıklar göstermesi bu ilin seçilme nedenlerinden biridir. Kocaeli iline ait üç farklı ilçedeki faktörler araştırılıp, özetlenmiştir. Öncelikle çeşitli ülkelerde yapılan çalışmalar incelenmiş, daha sonra ise, Türkiye'de olan örnekler araştırılmıştır. Farklı ülkelerin değişik illerindeki faktörler ile ülkemizdeki çeşitli illerdeki faktörler kıyaslanmıştır. Çalışmanın sonunda örnek alanlarda inceleme yapılmıştır. Yapılan incelemede karşımıza çıkan konut fiyatına etki eden faktörler tek tek anlatılmış, etki etme nedenleri belirlenmiştir. Sonuç olarak, Kocaeli'nde konut fiyatlarının en önemli belirleyicileri olarak, binanın fiziksel özellikleri, ulaşım, binanın bulunduğu yerin yerleşkesi, oda ve banyo sayısı, otopark, manzara tespit edilmiştir. Ayrıca farklı ülkelerde ve ülkemizde yapılan çalışmaların incelenmesi neticesinde ortaya çıkan sonucun kıyaslanmasında, karşımıza çıkan veri farklılıkları bulunmaktadır. Bunlar; sosyal donatılara olan yakınlık, mimari tasarım, gelir düzeyi, erişilebilirlik, komşuluk birimi, arazi fiyatı, inşaat maliyeti, merkezi iş alanına uzaklık gibi faktörlerdir. Etkenlerin kıyaslanmasında ortaya çıkan veri benzerlikleri de bulunmaktadır. Binanın fiziksel özellikleri, ulaşım, çevresel faktörler ve binanın bulunduğu yerleşkenin niteliği benzerlikleri oluşturmaktadır. Kocaeli'nin bu ilçeleri baz alınarak yapılan incelemede elde ettiğimiz veriler ve bulduğumuz etmenler değerlendirildiğinde farklı ülkelerin farklı şehirlerinden bağımsız sebepleri olmadığını ve konut fiyatlarını etkileyen faktörlerinde paralellik gösterdiği sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Housing is one of the basic needs, the most important investment tool of the accommodation. When individuals evaluate their investments, they see the house as a safe tool. When individuals want to buy housing, the level of development and status of the society in which they live affect their decision. Therefore, it is extremely important to examine and investigate the factors that affect housing prices. Factors affecting house prices vary in different countries and in different regions and even in different districts of the same province. Economic situation, environmental, social, and physical conditions in these different regions direct the preferences of individuals. Kocaeli province, one of Turkey's largest industrial cities on the socio-economic and cultural changes as quickly shows. In this study, the geopolitical location was chosen due to its proximity to Istanbul, the ease of transportation network, the tendency towards rapid urbanization with the areas opened to new development, and the labour force related to industrialization. In addition, as the workforce develops around the industry, urbanization and new structures are developing accordingly. In this study, Izmit, which is the central district of the province, Kartepe, where industrialization is intense, and Karamürsel districts due to its ease of transportation network and proximity to the sea are presented as examples. The aim of this study is to determine the factors affecting the varying housing prices in different districts of Kocaeli. As a result of the research and observation, the fact vii that the housing price range in Kocaeli province shows significant differences on a district basis is one of the reasons for choosing this province. Factors in three different districts of Kocaeli province were researched and summarized. First examined studies conducted in various countries, and later, samples have been investigated in Turkey. Factors in different provinces of different countries and factors in various provinces in our country were compared. At the end of the study, the sample areas were examined. In the examination, the factors affecting the housing price that we encounter are explained one by one and the reasons for their impact are determined. As a result, as the most important determinants of housing prices in Kocaeli, the physical properties of the building, transportation, the campus of the place where the building is located, the number of rooms and bathrooms, parking, landscape are determined. In addition, when comparing the results of the studies conducted in different countries and in our country, there are data differences. These; Proximity to social facilities, architectural design, income level, accessibility, neighbourhood unit, land price, construction cost, distance to the central business area. There are also data similarities that emerge in the comparison of factors. The physical characteristics of the building, transportation, environmental factors, and the nature of the campus where the building resides constitute similarities. When the data we obtained and the factors we found in the examination made on the basis of these districts of Kocaeli are evaluated, it is concluded that different countries do not have independent causes from different cities and show parallelism in the factors affecting the housing prices.