Covid-19 dönemi kriz yönetiminin performansa etkisinde duygusal zekânın aracı rolü: Sağlık sektörü örneği
The mediating role of emotional intelligence in the effect of crisis management on performance in the Covid-19: Example of health sector
- Tez No: 771994
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NURSEL AYDINTUĞ MYRVANG
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Sağlık Yönetimi, Healtcare Management
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Biruni Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 292
Özet
Dünya genelinde COVID-19 salgını, yaygın bir pandemi oluşturan ve yaşamı ciddi anlamda tehdit eden bir hal almış ve krize neden olmuştur. Pandemi gibi büyük çaplı krizler bireylere, topluma ve örgütlere önemli sorumluluklar getirmektedir. Kriz etkilerinin minimize edilmesi ve bu krizlerden yeni fırsatlar oluşturulması, işletmenin yeteneği ve krizin iyi bir şekilde yönetilmesi ile mümkün olacaktır. Bu süreçte, pandeminin olumsuz etkilerini en aza indirerek krizi doğru yönetmek adına, duygusal zekası yüksek yöneticiler ve acil çözüm üretebilme kabiliyetleri büyük önem taşımaktadır. Bu çalışmanın amacı, İstanbul Avrupa yakasında hizmet veren özel hastanelerdeki sağlık personeline yönelik olarak, Covid-19 dönemi kriz yönetiminin performansa etkisinde duygusal zekanın aracı rolünü yapısal eşitlik modeli yardımıyla belirlemektir. Çalışmanın örneklemini farklı görevlerdeki 692 sağlık personeli oluşturmaktadır.
Özet (Çeviri)
Worldwide, the COVID-19 epidemic has become a widespread pandemic and seriously life-threatening, causing a crisis. Large-scale crises such as the pandemic bring important responsibilities to individuals, society and organizations. Minimizing the effects of the crisis and creating new opportunities from these crises will be possible with the ability of the business and good management of the crisis. In this process, managers with high emotional intelligence and their ability to produce urgent solutions are of great importance in order to manage the crisis correctly by minimizing the negative effects of the pandemic. The aim of this study is to determine the mediating role of emotional intelligence in the effect of the Covid-19 crisis management on the performance of the healthcare personnel in private hospitals serving on the European side of Istanbul with the help of the structural equation (SEM) model. The sample of the study consists of 692 health personnel in different positions.