Bazı organik uygulamaların elmada (Malus communis L.) meyve kalitesi ve biyokimyasal içeriklerine etkileri
The effects of some organic applications on fruit quality and biochemical contents in apple (Malus communis L.)
  1. Tez No: 772002
  2. Yazar: MEHMET ÇAKIR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ADNAN NURHAN YILDIRIM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Isparta Uygulamalı Bilimler Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 55
Özet
Çalışmada, 'Jeromine' elma çeşidinde, tam çiçeklenme döneminde ağaçlara bitki büyümesini teşvik eden uygulamaların kalite ve biyokimyasal içerikler üzerine etkisi araştırılmıştır. Bu amaçla ağaçlara, bitki büyümesini teşvik eden rizobakteriler (PGPR) (%3), alg ekstraktı (%15) ve Vermikompost (10 kg ağaç-1-%2) uygulanmıştır. Genel anlamda uygulamaların kalite özelliklerini arttırdığı ayrıca meyvelerde biyokimyasal içerikler üzerine pozitif etkilerde bulunduğu, toplam antioksidan, fenolik madde ve flavanoid içeriklerinde Kontrol uygulamasına göre artış sağladığı saptanmıştır. Çalışmada en yüksek meyve ağırlığı PGPR+Vermikompost uygulamasından (346.8 g), en yüksek meyve eni Vermikompost uygulamasından (82.32 mm), en yüksek meyve boyu Vermikompost+Alg uygulamasından (78.23 mm) ve en yüksek meyve eti sertliği (78.99 N) Alg uygulamasından elde edilmiştir. Alg uygulamasının biyokimyasal içerikler üzerine önemli derecede etkili olduğu, bu uygulamanın en yüksek toplam antioksidan aktivite (92.29 %inhibisyon mg 100g-1), toplam fenolik madde içeriği (121.72 mg GAE 100g-1) ve suda çözünebilir kurumadde miktarı (SÇKM) (%14.10) içeriğine sahip olduğu belirlenmiştir. En yüksek flavonoid içeriği PGPR+Vermikompost+Alg uygulamasında (38.01 mg catechin 100g-1) saptanmıştır. En yüksek asitlik (pH) Kontrol uygulamasında (3.79), en yüksek titre edilebilir asitlik ise PGPR+Vermikompost+Alg uygulamasında (%0.40) saptanmıştır. Meyve renk değerlerinde en yüksek L* değeri Kontrol (48.38), en yüksek a* değeri Alg (24.76), en yüksek b* ve c* değeri PGPR+Alg (sırasıyla, 19.27-30.36), en yüksek h° değeri PGPR+Vermikompost+Alg (45.80) uygulamasından elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the effects of treatments that promote plant growth, applied during the full bloom period, on the quality and biochemical contents of the 'Jeromine' apple cultivar were investigated. For this purpose, plant growth-promoting rhizobacteria (PGPR) (3%), Algae extract (15%), and Vermicompost (10 kg tree-1-2%) were applied to the trees. In general, it was determined that the applications increased the quality properties and also had positive effects on the biochemical contents of the fruits, and increased the total antioxidant, phenolic, and flavonoid contents compared to the control treatment. In the study, the highest fruit weight was determined from PGPR + Vermicompost treatment (346.8 g), the highest fruit width was determined from Vermicompost treatment (82.32 mm), the highest fruit length was determined from Vermicompost + Algae treatment (78.23 mm), and the highest fruit flesh firmness (78.99 N) was determined from Algae treatment. It has been determined that Algae application has a significant effect on biochemical contents, and this application has the highest total antioxidant activity (92.29 %inhibition mg 100g-1 ), total phenolic content (121.72 mg GAE 100g-1) and soluble solids content (SSC) (14.10%). The highest flavonoid content was determined in the PGPR+Vermicompost+Algae treatment (38.01 mg catechin 100g-1). The highest acidity (pH) was determined in the Control treatment (3.79), and the highest titratable acidity was determined in the PGPR+Vermicompost+Algae treatment (0.40%). The highest fruit color values determined from treatments which Control (L* value 48.38), Algae (a* value 24.76), PGPR+Algae (b* and c* value 19.27-30.36, respectively), and PGPR+Vermicompost+Algae (h° value 45.80).