Değişik kökene sahip organik materyallerin toprakların bazı verimlilik özellikleri üzerine etkileri
The effects of different origin of organic materials on some soil fertility properties
- Tez No: 822509
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ZEKİ ALAGÖZ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Toprak Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 256
Özet
Bu araştırmada, değişik kökene sahip organik materyallerin farklı iki tekstüre sahip toprağa uygulanarak bazı verimlilik özellikleri üzerine etkileri araştırılmıştır. Bu amaçla Antalya yöresinde bulunan ve Akdeniz Üniversitesi Ziraat Fakültesi Araştırma ve Uygulama arazisinde dağılım gösteren Alüviyal toprak kullanılmıştır. Çalışmada, kil ve kumlu tın tekstüre sahip iki toprağa şeker pancarı küspesi, elma posası ve pamuk küspesi kuru ağırlık esasına göre (1000, 2000, 4000 kg/da) yaş olarak uygulanmış ayrıca tesadüf parselleri deneme desenine göre 5 tekerrürlü saksı denemeleri şeklinde sera koşullarında yürütülmüştür. Araştırma iki aşamadan oluşmaktadır. Birinci aşama, uygulanan materyallerin ilk altı ayın sonundaki toprağın verimlilik özellikleri üzerine etkisini belirlemeyi kapsamaktadır. İkinci aşama ise ikinci altı aylık dönem ve 8 haftalık yetiştiricilik periyodunu da içeren toplam 14 aylık inkübasyon süresinin sonunda uygulamaların verimlilik parametreleri üzerine etkilerini belirlemeyi kapsamaktadır. İlk 6 ayın sonunda topraktan örneklemeler yapılıp uygulamaların bu dönem içindeki etkileri belirlenmiştir. 12. ayın sonunda deneme bitkisi olarak fasulye yetiştirilmeye başlanmış ve yaklaşık 8 haftalık bir yetiştirme periyodundan sonra hasat edilerek hem topraktan hem de bitkiden yapılan örneklemelerle uygulamaların toprağın verimlilik özellikleri üzerine etkileri araştırılmıştır. Denemelerin sonuçlarına göre, uygulamaların her iki tekstüre ait toprağın agregat oluşumu üzerine etkisi farklı agregat boyutlarında değişik düzeylerde gerçekleşmiştir. Uygulamaların agregat oluşumundaki etkisi bazı agregat boyutlarında birinci döneme göre ikinci dönemde daha fazla olmuştur. Uygulamaların agregat stabilitesi üzerine etkisi farklı agregat boyutunda değişik düzeylerde gerçekleşmiş ve tüm agregat boyutunda birinci döneme göre ikinci dönemde stabilitede daha fazla artış meydana gelmiştir. Şeker pancarı küspesinin kil tekstüre sahip topraktaki hacim ağırlığı üzerine etkisi önemli olmamış, elma posası ve pamuk küspesi önemli ve negatif yönde etki meydana getirmiştir. Kumlu tın tekstüre sahip toprakta şeker pancarı küspesi her iki dönemde hacim ağırlığı değerlerinde azalma meydana getirmiş, elma posası ve pamuk küspesi ise ikinci dönemde hacim ağırlığı değerlerinde azalma meydana getirirken birinci dönemdeki etkisi önemsiz olmuştur. Şeker pancarı küspesi ve elma posası uygulamaları kil tekstüre sahip topraktaki tarla kapasitesindeki su miktarı üzerine etkisi önemli ve pozitif yönde, pamuk küspesi uygulamasının etkisi ise önemli olmamıştır. Kumlu tın tekstüre sahip toprakta yalnızca elma posası uygulaması birinci dönemde tarla kapasitesindeki su miktarında artış meydana getirirken diğer uygulamaların etkisi önemsiz olmuştur. Uygulamaların her iki tekstüre sahip toprağın toplam azot, toplam organik madde, 2–1 ve 0.25–0.05 mm boyutlu agregatlardaki organik karbon miktarı üzerine etkisi önemli ve pozitif yönde gerçekleşmiştir. Organik materyallerin kil ve kumlu tın tekstüre sahip toprakların P, K, Ca, Mg, Na, Fe, Zn, Mn ve Cu içeriği ile pH ve EC değerleri üzerine her iki dönemdeki etkileri değişik düzeylerde ve farklı yönde gerçekleşmiştir. Uygulamaların kumlu tın tekstürdeki toprağın KDK üzerine etkisi önemli olmazken, kil tekstürdeki toprağın KDK üzerine etkisinde birinci döneme göre ikinci dönemde daha fazla artış meydana getirmiştir. Organik materyallerin denemede test bitkisi olarak kullanılan fasulye bitkisinin bitki besin maddesi kapsamı üzerine etkisi kil ve kumlu tın tekstürde değişik düzey ve yönlerde gerçekleşmiştir. Fasulye bitkisinin kuru madde verimi üzerine etkisinde şeker pancarı küspesi önemli artış meydana getirirken diğer uygulamaların etkisi her iki tekstürde önemli olmamıştır.
Özet (Çeviri)
In this research, the effect of different source of organic materials on some soil fertility properties in different soil texture was investigated. For this purpose, alluvial soil was used in which Agriculture Faculty of Akdeniz University Research and Practice Land in location of Antalya. Sugar beet pulp, apple pomace and cotton gin waste was applied to clay and sandy loam soil as a fresh material, (dry weight basis 1000, 2000 and 4000 kg/da), and pot experiments were carried out according to the completely randomized design with 5 replicates in greenhouse conditions. This study is consisted of two different stages. The first stage which is consists of 6 months incubation period (1st sample period). Second stage which is consists of other 6 months plus 2 months vegetation period (2nd sample period). End of the first 6 months, soil samples were collected and the effects of organic materials on some fertility soil properties determined. End of the 12 months, bean plants grown as an indicator crop in greenhouse conditions and after 8 weeks the plants were harvested and analyzed. According to results of the pot experiments, the effects of organic materials on soil aggregate formation in both soil textures were different level for different aggregate size. The effects of applications on soil aggregate formation increased in second stage than first stage in some aggregate sizes. The effects of organic materials on aggregate stability were different level for different aggregate sizes and aggregate stability the most increased in second stage than first stage in all aggregate sizes. The effect of sugar beet pulp on soil bulk density was not significant in clay texture, on the other hand, the effect of apple pomace and cotton gin waste on bulk density was significant and negatively. The effect of sugar beet pulp on soil bulk density was significant and bulk density value was decreased by application at both stages in clay and sandy loam soil. The effect of apple pomace and cotton gin waste on soil bulk density was decreased in second stage but not significant in first stage. While the effect of sugar beet pulp and apple pomace on field capacity of soil was significant and positively in clay texture, the effect of cotton gin waste on field capacity of soil was not significant. Only apple pomace was increased in field capacity of soil at first stage in sandy loam texture, other applications were not significant. The effects of organic materials on total nitrogen, total organic matter, organic carbon content of 2–1 and 0.25–0.05 mm aggregate size were significant and positively in both soil textures. Furthermore, the effects of organic materials on P, K, Ca, Mg, Na, Fe, Zn, Mn, Cu concentrations with pH and EC values were different level and way in both soil textures. The effects of organic materials on KDK were significant in clayey soil and the most increased was obtained in second stage than first stage. On the other hand, the effects of organic materials on KDK were not significant in sandy loam soil at both stages. In the bean plant, the effects of organic materials on plant nutrients content were different level and way in both soil textures. The effect of sugar beet pulp on dry matter yield significantly increase but the effects of other applications were not significant in both soil textures.