Hasat sonrası bazı uygulamaların soğuk muhafaza sırasında farklı elma çeşitlerinin meyve kalitesi üzerine etkisi
Effects of some post harvest threatments on fruit quality of some different apple cultivars during cold storage
  1. Tez No: 611790
  2. Yazar: ELİF GÜNER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YASEMİN EVRENOSOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Meyve Yetiştirme ve Islahı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 146
Özet
Elma üretim potansiyeli bakımından ülkemizin en önemli meyve türleri arasındadır. Antioksidan maddeler bakımından da oldukça zengin olduğu bilinen elma, etilen üretim miktarı oldukça yüksek meyveler grubunda yer almaktadır. Bu durum, hasat edilen meyvelerin depolanması sırasında meyve etinin sertliğinin azalmasına ve kepeklenmeye neden olmaktadır. Etilenin etkisinin azaltılmasının yanı sıra, çeşitli depo fizyolojik bozuklukları ve depo hastalıklarına dayanımın artırılabilmesi amacıyla gerçekleştirilen, hasat sonrası kimyasal uygulamalar mevcuttur. Ancak kimyasal uygulamaların büyük çoğunluğu meyvede kalıntıya sebebiyet vermekte ve insan sağlığını tehdit etmektedir. Bu çalışmada, depolama ömrü konusunda etkinliği bilinen 1-MCP uygulaması ve organik bazlı olduğu bilinen esansiyel yağ uygulamaları 'Fuji', 'Granny Smith', 'Pink Lady' ve 'Golden Delicious' elma çeşitlerinde gerçekleştirilmiş ve etkileri birbiriyle karşılaştırılmıştır. 1-MCP uygulaması, 1000 ppb dozunda 24 saat uygulama süresiyle yapılmıştır. Kekik yağı için 200, 300, 400 ppm, lavanta yağı için 400, 500, 600 pmm doz seviyeleri tercih edilmiştir. Uygulamalar sonrasında elmalar % 85-95 oransal nemde 2 ay, 4 ay ve 9 ay boyunca depolanmıştır. Belirtilen depolama sürelerinin sonunda, farklı uygulama grupları üzerinde, ağırlık kaybı, meyve eti sertliği ve renk değerlendirmelerinin yanı sıra pH değeri, suda çözünebilir kuru madde, titre edilebilir asitlik, C vitamini, toplam fenolik madde ve antioksidan kapasitesi ölçümleri yapılmıştır. Çalışma sonucuna göre, 400 ppm dozundaki kekik yağı uygulaması ve 500 ppm dozundaki lavanta yağı uygulaması, meyvelerde kalite özelliklerinin korunması bakımından tavsiye edilebilir uygulamalardır.
Özet (Çeviri)
Apple is the one of the most important fruits as growing capacity in our country. Apple is rich in antioxydants and additionally, has high etylene quantity. This situation leads to decrease of fruit firmness during storage. There are pre and postharvest chemical treatments to lessen the effect of etylene, and to increase resistance to storage diseases, and physiological disorders. But the most of these treatments cause residues on fruits and threatens human health. In this study, 1-MCP that has known effects on storage life, and organic based essential oils were applied on 'Fuji', 'Granny Smith', 'Pink Lady' and 'Golden Delicious' apple cultivars and their effects were compared. 1-MCP treatment was carried out on 1000 ppb dose and 24 hours duration. Dose levels of 200, 300, 400 ppm for thyme oil, and 400, 500, 600 pmm for lavender oil were preferred. The apples were stored for 2, 4 and 9 months at 85-90% relative humidity after threatments. Weight loss, fruit firmness fruit color evaluations, pH values, soluble solids content, titratable acidity, vitamin C, total phenolics and antioxydant capacity of different threatment groups were determined at the end of specified storage times. As a result of the study, 400 ppm thyme oil and 500 ppm lavender oil applications were advisable to preserve fruit quality parameters.