The role of hydrogen in the energy mix: A scenario analysis for Turkey using OSeMOSYS
Enerji sisteminde hidrojenin rolü: OSeMOSYS ile Türkiye için senaryo analizi
  1. Tez No: 772013
  2. Yazar: HEPNUR TETİK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÖKHAN KİRKİL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Enerji, Energy
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Kadir Has Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Enerji ve Sürdürülebilir Kalkınma Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
Acil bir ihtiyaç halini alan iklim değişikliğiyle mücadele, enerji sistemlerinin dönüşümüne yardımcı olacak yeni teknolojiler üzerine araştırmalarda önemli bir rol oynamaktadır. Hidrojen, birçok ülke tarafından sıfır karbon hedeflerine ulaşmanın yollarından biri olarak görülmektedir. Türkiye de benzer bir yol izleyerek hidrojen projeleri geliştirmeye başladı. Bu tezde, hidrojenin Türkiye'nin enerji sistemindeki rolü, maliyet optimizasyon aracı OSeMOSYS (Açık Kaynak Enerji Modelleme Sistemi) üzerind enerji modellemesi yoluyla değerlendirilmektedir. Hidrojen, yenilenebilir elektrik kullanılarak PEM elektrolizi yoluyla üretilir. Senaryo geliştirme yoluyla, hidrojenin doğal gaza karıştırılmasının, Türkiye enerji sistemi üzerindeki etkileri ortaya konmuştur. Sonuç olarak, hidrojen kullanılarak karbondioksit emisyonunda önemli oranda azalma gözlemlenmekte; ancak sermaye yatırım değerinde ise artış gözlenmektedir. Ayrıca hidrojen, doğal gaz talebini hafifleterek Türkiye'nin enerji ithalatına bağımlılığını azaltma potansiyeline sahiptir. Hidrojenin tam potansiyelini anlamak için hidrojenin diğer üretim yöntemlerini ve kullanım alanlarını dahil eden çalışmalar yapılması gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
The urgent need to tackle climate change drives the research on new technologies to help the transition of energy systems. Hydrogen is under significant consideration by many countries as a means to reach zero-carbon goals. Turkey has also started to develop hydrogen projects. In this thesis, hydrogen's role in the energy system of Turkey is assessed through energy modeling in the cost optimization analytical tool OSeMOSYS (Open Source energy Modelling SYStem). The hydrogen is produced via PEM electrolysis by the use of renewable electricity. Specifically, by scenario development, potential effects of hydrogen blending into natural gas network in Turkish energy system have been displayed. As a result, by using hydrogen, a significant amount of reduction in carbon dioxide emissions is observed; however, the accumulated capital investment value has increased. Furthermore, hydrogen has the potential to reduce Turkey's energy import dependency by decreasing natural gas demand. To understand hydrogen's full potential, continued efforts in other production methods and end-uses of hydrogen are necessary.