Sustainable carbon constrained energy generation perspectives
Sürdürülebilir karbon kısıtlı enerji üretim perspektifleri
  1. Tez No: 705093
  2. Yazar: NİLAY ÇUBUKÇU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İLKER TARI
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 309
Özet
İnsanoğlu için büyük bir felaket olma yolunda ilerleyen iklim değişikliğinin insan kaynaklı aktivitelerden kaynaklandığı konusunda fikir birliğine varılmış bulunmaktadır. CO2'in başı çektiği sera gazları salımı en büyük sorumluluğu taşımaktadır. Söz konusu salımların büyük çoğunluğu enerji tüketiminden kaynaklanmaktadır. Günümüzde, salımları azaltma girişimleri insanlık en temel görevlerinden biri olmuştur. Bu yöndeki çalışmaların bir bölümü küresel enerji talebini azaltmak yönündedir. Verimliliğin artırılması, geri dönüşüm, toplumsal ve bireysel davranışlarda enerji tüketimini azaltma yönünde çalışmalar bu kapsamdadır. Bu çalışmada ise, gelecek için öngörülen enerji talebinin, enerji kaynakları ve taşıyıcılarında yenilenme yoluna gidilmesinin, anılan salımların azaltılmasına ne kadar etkili olacağı irdelenmiştir. Enerji tüketimi ve çıkardığı CO2 salımları, ekonomik sektörler üzerinden incelenmiştir. Endüstride malzeme talepleri, ulaştırmada yolcu ve yük taşıma öngörüleri, binalarda ise doğrudan enerji talepleri literatürden alınmıştır. Bu kaynaklar seçilirken, salımların azaltılmasına yönelik talep kısıntılarının yapılmış olmamasına özen gösterilmiştir. Yenilenebilir ve nükleerden üretilen elektrik, elektrolitik hidrojen ve güneş enerjisi bu çalışmada yeni enerji kaynak ve taşıyıcıları olarak belirlenmiştir. Üç sektör için anılan kaynak ve taşıyıcıların penetrasyon hızları önerilmiş ve buna bağlı 2100 yılına kadar olan elektrik talebi belirlenmiştir. Günümüzde çalışmakta olan güç santralleri ile ilgili bilgi toplanmış, analiz edilmiş ve sonucunda belirlenen talep için eksik kalan elektrik üretim kapasitesi hesaplanmıştır. Bulunan bu ek kapasitenin karşılanmasına yönelik, yenilenebilir ve nükleer santrallerden oluşan bir dağılım önerilmiş ve çıkan elektrik üretim kapasitesinin büyüklüğü ve çıkan CO2 salımları 2100 yılına kadar hesaplanmıştır.
Özet (Çeviri)
There is a consensus that climate change, which is about to become a major disaster for humankind, is largely due to anthropogenic activities. Greenhouse gases (dominated by CO2) emissions play a dominant role there. Majority of the emissions results from energy consumption. Today, mitigating CO2 emissions consists one of the fundamental missions of the humankind. One such task is to reduce the global energy demand. Enhancing efficiency, recycling, promoting behavioral changes to reduce energy demanding activities are among such measures. In this work, the effectiveness of another set of approaches involving the alteration of energy sources and carriers, while meeting the specified energy demand forecasts has been investigated. Predictions for the energy demand and resulting CO2 emissions are calculated on economic sectors basis. Materials demand forecasts for the industry sector, passenger and freight activity forecasts for the transport sector, and energy demand forecasts directly for the buildings sector have been collected from the literature. These sources are selected specifically so that no mitigation intended reductions to future demands have been applied. Electricity generated from renewables and nuclear, electrolytic hydrogen, and solar thermal are designated as the new energy carriers and sources. By recommending their penetration rates in all three economic sectors, electricity demand until 2100 has been determined. Data for today's operating power plants are analyzed and the need for the additional generation capacity is determined. A generation mix, consisting of renewable and nuclear, is proposed and the resulting generation capacity requirement and CO2 emissions until 2100, are assessed.