Design and performance analysis of a counter rotating propeller
Bir ters dönüşlü pervanenin tasarımı ve performans analizi
  1. Tez No: 772076
  2. Yazar: SERCAN ÖZTÜRK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET HALUK AKSEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilim ve Teknoloji, Makine Mühendisliği, Science and Technology, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 132
Özet
İster büyük bir konteyner gemisi, isterse yüzlerce metre derinlikte çalışan bir denizaltı olsun, pervaneler suda ilerlemek için ana itki sistemi olarak kullanılmaktadır. CRP olarak kısaltılan ters dönüşlü pervane, ön ve arka olarak adlandırılan pervanelerin birbiri ardına yerleştirildiği ve zıt yönlerde döndüğü kombine bir pervane çiftidir. Ters dönüşlü pervanelerin avantajları, tek bir pervaneye göre daha az yakıt tüketimi nedeniyle artan verimlilik ve zıt yönlerde dönüşlerle tork iptali olgusudur. Bu çalışmada, DARPA Suboff'unun çıplak gövde geometrisi için bir CRP'nin tasarım ve performans analizleri yapılmıştır. Parametrik analiz ve tasarım aracı olarak MATLAB programlama dilinde yazılmış açık kaynak kodlu bir hesaplama aracı olan OpenProp kullanılmıştır. Performans değerlendirmeleri için ANSYS Fluent kullanılmaktadır. Tasarım ve sayısal analizler için metodoloji, DTMB4119 adlı pervane ile belirlenmiştir ve deneysel verilerle doğrulanmıştır
Özet (Çeviri)
Whether it is a large container ship or a submarine operating at depths of hundreds of meters, propellers are in action to advance in the water. Counter-rotating propeller, abbreviated as CRP, is a combined propulsor where the propellers, called forward and aft, are placed one behind another and rotate in opposite directions. The main advantages of a CRP are increased efficiency due to less fuel consumption than a single propeller and torque cancellation phenomena by rotations in opposite directions. In the present study, design and performance analyses of a CRP are conducted for the bare hull geometry of DARPA Suboff. OpenProp which is an open-source computational tool for the design and analysis of propellers written in the MATLAB programming language is used as the parametric analysis and design tool. ANSYS Fluent is used for performance evaluations. The methodology for design and numerical analyses is set with a propeller called DTMB4119 and validated with an experimental data.