Dedem Korkut Kitabı'nda manzum parçalarda metaforik unsurlar
Metaphorical elements verse pieces in the book of Dedem Korkut
  1. Tez No: 772077
  2. Yazar: ASUMAN AKYÜZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FUNDA TOPRAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 147
Özet
Eski Anadolu Türkçesi Döneminin en kıymetli eserlerinden olan Dedem Korkut Kitabı, Türk toplumunun siyasî, askerî, iktisadî, coğrafî, edebî, tarihî, kültürel ve daha sayamadığımız birçok unsurun kodlarıyla ilgili önemli bilgiler barındıran bir eserdir. Hangi sosyal bilimler alanı olursa olsun ilk başvurulabilecek başucu kitabı niteliğindeki kıymetli eserlerden biridir. Bugüne kadar eser üzerinde çalışma yapan, fedakar çalışmacılar sayesinde her yeni çalışma bir sonraki çalışmaya kaynak sağlamış ve yeni çalışmaların oluşumuna katkı sağlamıştır. Bu çalışmada Dünya'da ve Türkiyedeki metafor çalışmalarına bağlı olarak Dedem Korkut Kitabı'nın Dresden, Vatikan Nüshası ve Türkmen Sahra Yazması'nda geçen manzum parçalar incelendi. Metafor, literatürümüzde yeni bir tanım olarak bilinse de Türk kültürünün bilinen ilk yazılı eserlerinden itibaren metafor örneklerinin olduğu bilinmektedir. Dedem Korkut Kitabı'nın söz varlığından yararlanılarak, zengin unsurları bünyesinde bulunduran eserin manzum parçalarında metaforik unsurların tespiti ile metnin içindeki anlam dil ve üslup zenginliği ortaya konulmaya çalışıldı. Geleneksel, alışılmış metaforların yanı sıra etkileyici, arka planında kastedilen anlamlarıyla, bizi dil, kültür tarihimizin, kültürel, mitsel değer algılarına götüren güçlü metafor örüntüleriyle oluşmuş metnin literatürdeki yerine yeni bir değer kazandırmak amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
The Book of Dedem Korkut, one of the most valuable works of the Old Anatolian Turkish Period, Turkish society's political, military, economic, geographical, literary, historical, cultural and it is a work that contains important information about the codes of many elements. Which social sciences regardless of its field, it is one of the precious works that can be used as a first reference book. Thanks to the devoted workers who have worked on the work to date, every new work provided resources for the next study and contributed to the formation of new studies. In our study, depending on the metaphor studies in the world and in Turkey, Dedem the verse in the Dresden, Vatican Copy of the Book of Korkut and the Turkmen Sahara Manuscript worked on the parts. Although metaphor is known as a new definition in our literature, Turkish it is known that there are examples of metaphors from the first known written works of the Turkish culture. By making use of the vocabulary of the Book of Dedem Korkut, its rich elements the meaning in the text with the determination of the metaphorical elements in the verse parts of the work containing language and stylistic richness has been tried to be revealed. Besides traditional, familiar metaphors row is impressive, with its meanings in the background, it reminds us of our language, our cultural history, our cultural, the text, which is formed with strong metaphor patterns leading to mythical value perceptions, it is intended to add a new value instead.