Yapı bilgi modelleme'den dijital ikiz'e doğru: Akıllı tesis yönetimini etkinleştirme
From BIM towards digital twin: Enabling smart facility management
- Tez No: 772089
- Danışmanlar: PROF. DR. ÜMİT IŞIKDAĞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Mimarlık, İnşaat Mühendisliği, Computer Engineering and Computer Science and Control, Architecture, Civil Engineering
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Enformatik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Mimari ve Kentsel Enformatik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 122
Özet
Yapı Bilgi Modellemesinin (BIM), Nesnelerin İnterneti (IoT) ve Yapay Zeka (AI) gibi dördüncü endüstriyel devrim teknolojileri ile entegrasyonu, mimarlık, mühendislik ve inşaat alanlarında“dijital ikiz”kavramının ortaya çıkmasına yol açmıştır. Dijital ikiz, gerçek dünyadaki fiziksel bir tesisi, bağlı sensörlerden ve akıllı IoT cihazlarından toplanan gerçek zamanlı verilerle senkronize ederek, tesis yönetimine farklı bir boyut katmakta ve yeni bir akıllı tesis yönetimi anlayışına yol açmaktadır. Bu çalışmanın amacı, gerçek dünyadaki fiziksel bir tesisi, örnek olarak seçilen İstanbul'un Şişli ilçesinde bulunan Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Bomonti Yerleşke Binası üzerinden, gerçek zamanlı olarak sanal bir platform ile senkronize ederek BIM ve Iot'yi bütünleştiren bulut tabanlı dijital ikiz bir platform geliştirmektir. Ayrıca, geliştirilen bu dijital ikiz platformla, örnek olarak seçilen tesisin İç Mekan Çevre Kalitesi'nin gerçek zamanlı olarak görselleştirilmesi ve izlenmesi planlanmaktadır. Tesis sahiplerinin ve yöneticilerin tesisi yönetmek için akıllı kararlar vermelerini desteklemek ve bu konuda onlara yardımcı olmak amacıyla, İç Mekan Hava Kalitesi, termal, görsel ve akustik konfor verileri de bunlara dahil edilmektedir. Son olarak, bulut ve IoT sensörleri arasındaki iki yönlü entegrasyon, dijital ikiz ve gerçeklikte iç ortamı izlemek ve kontrol etmek için sensörlerle iletişim kuracak olan ses asistanı ile desteklenmektedir. Üniversite binası için dijital ikiz modeli, Mühendislik ve Teknoloji Enstitüsü'nün (IET) Dijital İkiz olgunluk unsurları ölçeği 4'e göre geliştirildi.
Özet (Çeviri)
The integration of Building Information Modeling (BIM) with the fourth industrial revolution technologies like Internet of things (IoT) and Artificial intelligence (AI) has led to the emergence of the concept of the Digital twin in the Architecture, Engineering and Construction (AEC) Industry. Digital twin adds an extra dimension to Facility Management (FM) by synchronizing a real-world physical building with real-time data harvested from connected sensors and smart IoT devices, opening a new understanding of smart FM. The purpose of this study is to develop a digital twin cloud-based platform which integrates BIM and IoT in order to synchronize a real-world physical building which is the Bomonti Campus of Mimar Sinan Fine Art University which located in the district of Şişli in Istanbul, Turkey with a virtual platform in real time. In addition, the digital twin platform will visualize and monitor the Indoor Environmental Quality (IEQ) using Unreal Engine 5 for the building in real time for the Indoor Air Quality (IAQ), thermal comfort, visual comfort and acoustic comfort to support and help the facilities' owners and managers to make a smart decision. Finally, Two-way integration between the cloud and IoT sensors supported with voice assistance that will communicate with sensors for monitoring and controlling the indoor environment in the digital twin and reality. The digital twin model for the university building was developed according to the the Digital Twin maturity elements scale 4 of the Institution of Engineering and Technology (IET).