H13 sıcakiş akım çeliklerine borlama ve nitrürleme işlemlerinin birlikte uygulanması
The Application of boronizing together with nitriding treatments on H13 hot working tool steels
  1. Tez No: 77209
  2. Yazar: MURAT TÜRKTEKİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. M. BAKİ KARAMIŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
ÖZET HI 3 sıcak iş takım çelikleri sanayide, yüksek sıcaklığın söz konusu olduğu imalat işle rinde kalıp/takım olarak yaygın bir şekilde kullanılmaktadır. Ham olarak alınan çelik, işlenip istenilen forma getirildikten sonra mekanik özelliklerini iyileştirmek amacıyla genellikle nitrasyon işlemine tabi tutularak kullanılır. Bazan nitrürleme ile elde edilen özellikler yeterli olmayabilir. Bu bakımdan çift ısıl iş lem uygulanması arzu edilen özelliklerin elde edilmesinde yardımcı olabilir. Yüksek sıcaklıklarda bor atomlarının çelik yüzeyine diffüze ettirilmesi esasına dayanan borlama işleminin nitrürlemeden sonra kullanılması özelliklerin iyileşmesi açısından fayda sağla yabilir. Borlama işleminin yüksek sıcaklıklarda gösterdiği üstün mekanik özellikler bi linmektedir. Bu sebeple nitrürlenmiş H13 sıcak iş takım çeliğinin horlanarak yüksek sıcaklıktaki mekanik özelliklerinin iyileştirilebileceği veya horlandıktan sonra nitrürlemenin istenilen sonuca ulaşmada yardımcı olabileceği düşüncesiyle araştırmalar yapılmış ve malzeme yüzeyindeki mikro yapı değişimleri incelenmiştir. Bu çalışmalarda 900-950-1000 °C sıcaklıklarda ve 2,5 h sürede borlama yapılan nu munelere 550 °C sıcaklıkta ve 90 h süreyle nitrürleme uygulanmıştır. 1300 HVo.o6 yü zey, 420 nitrasyon bölgesi ve 225 matriks sertliği sağlanırken, önce nitrürleme yapılıp müteakiben borlama yapıldığında numunelerin mevcut sertliğimde kaybettiği ve iyice yumuşadığı gözlenmiştir. Özelliklerin iyileştirilmesi için H13 çeliğine borlamadan sonra nitrürlemenin uygulanabileceği ancak nitrürlemeden sonra borlamanın hiç bir fayda sağlamadığı gibi önceki özellikleride kötüleştirdiği sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT H13 steels which are hot working tool steel are widely used as material for tool / die subjected to high temperature in industry. The steel is used generaly as nitrided after it is machined to desired form while untreated. Sometimes the properties obtained by nitriding can not be enough. Therefore double treat treatments can be useful for obtained the desired properties. Application of boronising treatment based on diffusion mechanisim of boron atoms to steel surface in high temperatures after nitriding can provide usefulness for developing properties. It is weel known that boronising provides good properties to steel under working conditions at high temperature. Therefore, the mechanical properties of the nitrided HI 3 steel will be improved by boronising or nitriding can provide desired results. For this purpose, boronising / nitriding or nitriding / boronising double heat treatments were applied to steel and surface microstructures of treated steels were examined. İn this thesis, samples machined from H13 steel were nitrided at 550 °C for 90 h after they were boronized at 900 - 950 and 1000 °C for 2,5 hours. Hardness values of 1300, 420, and 225 HV0.06 were obtained on surface, nitrided zone and matrix respectively. The samples boronised after nitrided were lost the hardness and were softened. Consequently, the nitriding treatment after boronising can be applied to HI 3 steel for improving of surface properties. On the other hand, boronising after nitriding decreases the properties and non benefit is provided.