Karşıdan alışlı (Kontrolsüz) dolusavakların bilgisayar programı ile projelendirilmesi
Design of the front-intake ungated spilway by computer program
- Tez No: 77208
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MEHMET ARDIÇOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
VI ÖZET Barajlar, toprak ve su kaynaklarının doğru değerlendirilmesiyle ülke ekonomisini etkileyecek en önemli sanat yapılandır. Önemli bir amaca hizmet vermesinden dolayı bu yapılarda projelendirme aşaması üzerinde dikkatli çalışılması gereken bir konudur. Günümüzde projelendirme olayına yönelik çeşitli yaklaşımlar mevcuttur. Bu çalışmalar genellikle klasik yöntemlere yönelik yaklaşımlar olup proje mühendisi için zaman kaybına sebep olmaktadır. Şimdiye kadar yapılan çalışmalarda bilgisayar çeşitli şekillerde proje aşamasına girmiştir fakat yeterli değildir. İşte bu çalışmaya başlarken, barajlar için şimdiye kadar yapılmış projeler de göz önünde bulundurularak konumuz kapsamına giren karşıdan, alışlı (kontrolsüz) dolusavaklar için bir bilgisayar programı geliştirme fikriyle yola çıkılmış; projelerde kolaylık sağlaması asıl amaç olmuştur. Yapılan bu çalışmanın sonunda, projelendirme konusuna yönelik bu yaklaşımla projeci mühendislere bir çok yönden büyük kolaylıklar sağlandığı görülmüş çalışma amacına ulaşmıştır.
Özet (Çeviri)
VII ABSTRACT Dams are among the most important hydraulic structures directly affecting the national economy by providing better utilization of water and land sources of a country. Design step of a dam project deserves extra care because of the extreme difficulty of revising improperly-functioning and inefficient parts during and after the construction stage. Mostly, design computations are still performed by manual and conventional procedures, which cause loss of valuable time of the engineers. Some design steps are done with the help of the computers, but more computer assistance should be consulted. The objective of this study has been to develop and efficient and commensurate computer program performing the computational steps of the design of the front-intake ungated spillway and its appurtenant parts, which would comprise up-to-date information in accordance with the pertinent rules and specifications valid in Turkey. The developed computer program correctly executes the intended computations, and it can be used as a general-purpose program applicable to any such project of any siae dam, which will save considerable time and energy for the design engineer. It will enable the design engineer to choose among many alternatives by rerunning the program for different options.