Huzursuz bacak sendromu olan gebelere yapılan sıcak ve soğuk su uygulamasının gebelerin yakınmalarına ve uyku kalitesine etkisi
The effect of hot and cold water application to pregnant women with restless leg syndrome on complaints and quality of sleep
  1. Tez No: 772097
  2. Yazar: ÖZLEM KAPLAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MÜRÜVVET BAŞER
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Hemşireliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 120
Özet
Bu çalışma, Huzursuz bacak sendromu (HBS) olan gebelere yapılan sıcak ve soğuk su uygulamasının gebenin yakınmalarına ve uyku kalitesine etkisini belirlemek amacıyla randomize kontrollü deneysel bir çalışma olarak yürütülmüştür. Çalışma Eylül 2020-Mayıs 2021 tarihleri arasinda bir üniversite hastanesinin Kadın-Doğum Polikinliği'ne başvuran ve araştırmaya dahil edilme kriterlerine uyan toplam 80 gebe (sıcak su grubu=26, soğuk su grubu=27, kontrol grubu=27) ile yapılmıştır. Müdahale gruplarındaki gebeler bulundukları gruba göre yedi gün boyunca uykudan bir saat önce bacaklarına 20 dk sıcak (37-40 oC) veya soğuk (15-18 oC) su uygulaması yaparken kontrol grubuna rutin takip ve bakım dışında bir uygulama yapılmamıştır. Müdahale gruplarında bulunan gebeler yedi günlük uygulamayı tamamladıktan sonraki üç hafta botunca ihtiyaç duymadıkları sürece tekrar uygulama yapmamıştır. Veriler Kişisel Bilgi Formu, HBS Tanı Kriterleri Anket Formu, HBS Şiddeti Derecelendirme Skalası, Pittsburgh Uyku Kalitesi İndeksi, Uygulama Sonrası Takip Çizelgesi ve Uygulama Memnuniyet Formu ile ilk görüşme ile sonraki 8. ve 29. günlerde toplanmıştır. Veri analizleri SPSS Statistics 24.0 programında, Shapiro Wilk testi ve Q-Q grafikleri, Levene testi Bağımlı Örneklem t testi, Bağımsız Örneklem t testi, Ki-kare testi, One Way Annova testi, Repeated Measures Annova testi ve Bonferroni testi ile yapılmıştır. İstatistiksel anlamlılık düzeyi için p0.05).
Özet (Çeviri)
This study was carried out as a randomized controlled experimental study to determine the effect of hot and cold water application on pregnant women with restless legs syndrome (RLS) on their complaints and sleep quality. The study was conducted with a total of 80 pregnant women (hot water group=26, cold water group=27, control group=27) who applied to the Obstetrics and Gynecology Polyclinic of a university hospital between September 2020 and May 2021 and met the inclusion criteria of the study. In the study, according to the group, the pregnant women in the intervention groups applied hot (37-40 oC) or cold (15-18 oC) water to their legs for 20 minutes one hour before sleep for seven days, while the control group wasn't applied anything than routine follow-up and care. The pregnant women in the intervention groups did not re-apply for three weeks after completing the seven-day application, unless they needed it. Data were collected on the 8th and 29th days after the first interview with the Personal Information Form, RLS Diagnostic Criteria Questionnaire Form, RLS Severity Rating Scale, Pittsburgh Sleep Quality Index, Post-Application Follow-up Chart, and Implementation Satisfaction Form. Data analyzes were performed using SPSS Statistics 24.0 program, Shapiro Wilk test and Q-Q charts, Levene test Dependent Sample t test, Independent Sample t test, Chi-square test, One Way Annova test, Repeated Measures Annova test and Bonferroni test. A p0.05).