Antenatal izlem için başvuran son trimester gebelerde uyku kalitesi ve etki eden faktörler
Sleep quality and influencing factors in last trimesterpregnancy
- Tez No: 670088
- Danışmanlar: DOÇ. DR. EMİNE ZEYNEP TUZCULAR VURAL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İstanbul Haydarpaşa Numune Eğt. ve Arş. Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Aile Hekimliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 121
Özet
Amaç: Gebelikte yaşanan uyku sorunları ve kötü uyku kalitesi; gebelik, doğum ve yenidoğan üzerinde olumsuz etkilere neden olabilmekte, gebe kadınların yetersiz bakım almasına, obstetrik komplikasyonlara, preterm doğuma, düşük doğum ağırlıklı bebeğin doğmasına ve bebekte gelişimsel problemler gibi sonuçlara yol açabilmektedir. Çalışmamızda antenatal kontrol için başvuran son trimester gebelerde uyku kalitesini ve buna etki eden faktörleri değerlendirmeyi amaçladık. Böylece uyku kalitesini bozan faktörleri tespit ederek, bu durum ile ilişkili faktörlerin ortadan kaldırılması ya da iyileştirilmesi konusunda adımlar atılması için literatüre katkıda bulunmayı hedefledik. Gereç ve Yöntem: Tanımlayıcı ve kesitsel bir araştırma olan çalışma, Haydarpaşa Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde Mart-Nisan 2021 tarihleri arasında, çalışmaya dahil edilme kriterlerini karşılayan ve son trimesterde olan 132 gönüllü gebe ile yapıldı. Gebelere literatürden yararlanarak tarafımızca hazırlanan yaş, eğitim durumu, ailenin gelir düzeyi, kronik hastalıkları, fiziksel özellikleri, gebelik haftası, obstetrik öyküsü, gebelik semptomları, gebelikte yaşadığı uyku sorunları, uyku özellikleri, egzersiz yapma, doktor kontrollerine düzenli gelme, çay, kahve ve sigara içme durumları ile ilgili 45 soru içeren sosyodemografik bilgi formu dolduruldu. Ayrıca uyku kalitesini değerlendirmek için Pittsburgh Uyku Kalitesi İndeksi (PUKİ), anksiyete-depresyon durumu için Anksiyete ve Depresyon Ölçeği (HADS), doğum korkusu için Gebelik ve Doğum Korkusu Ölçeği (KGÖ-DKÖ), obstrüktif uyku apnesi riski için Berlin Uyku Anketi (BUA) uygulandı. Kullanılan tüm ölçek ve skalaların Türkçe geçerlilik ve güvenilirlik çalışması bulunmaktadır. Gebelerden elde edilen verilerin analizi SPSS 21. versiyon kullanarak yapıldı. Kategorik değişkenler arasındaki ilişki Pearson ki-kare testi ve gereği halinde Fisher'ın kesin testi ile araştırıldı. Normal dağılım gösteren iki grubun karşılaştırılmasında Bağımsız gruplar t testi, normal dağılım göstermeyen iki grubun karşılaştırmasında Mann-Whitney U testi kullanıldı. Normal dağılım gösteren ikiden fazla grubun karşılaştırılmasında tek yönlü ANOVA testi, normal dağılım göstermeyen ikiden fazla grubun karşılaştırılmasında ise Kruskal Wallis testi yapıldı ve gereği halinde ikişerli karşılaştırmalar Bonferroni düzeltmesi ile değerlendirildi. Korelasyon çözümlemelerinde sayısal değişkenler arasındaki ilişki Spearman korelasyon testi ile incelendi.
Özet (Çeviri)
SLEEP QUALITY AND INFLUENCING FACTORS IN LAST TRIMESTER PREGNANCY Objective: Sleep problems, poor sleep quality and stress during pregnancy can cause adverse effects on delivery and newborns, leading to inadequate care of pregnant women, obstetric complications, preterm delivery, low birth weight and developmental problems in the baby. In our study, we aimed to evaluate sleep quality and the factors affecting it in last trimester pregnant women who applied to the outpatient clinics of Haydarpaşa Numune Training and Research Hospital (HNH TRH). Thus, by identifying the factors that impair sleep quality, we aimed to contribute to the literature in order to take steps to eliminate or improve the factors associated with this condition. Materials and Methods: This descriptive cross-sectional study, was conducted at HNH TRH between March and April 2021 with 132 pregnant volunteers who met the inclusion criteria. A sociodemographic information form consisting of 45 questions inquiring age, education level, family income, chronic diseases, physical characteristics, gestational week, obstetric history, pregnancy symptoms, sleep problems during pregnancy, sleep characteristics, exercise, regular visits to the doctor, tea, coffee consumption and smoking status was applied to all the volunteers. The volunteers were asked to fill in the Pittsburgh Sleep Quality Index (PSQI) for the evaluation of sleep quality, Anxiety and Depression Scale (HADS) for anxiety-depression status, Fear of Pregnancy and Childbirth Scale (CFPP) for fear of childbirth and Berlin Sleep Questionnaire (BQ) for evaluation of obstructive sleep apnea risk. All scales had Turkish validity and reliability studies. The data was analysed using SPSS version 21. The relationship between categorical variables was investigated using the Pearson chi-square test and Fisher's exact test when necessary. Independent groups t-test was used to compare two normally distributed groups, and the Mann-Whitney U test was used to compare two non-normally distributed groups. One-way ANOVA test was used to compare more than two normally distributed groups, Kruskal Wallis test was used to compare more than two non-normally distributed groups, and pairwise comparisons were evaluated with Bonferroni correction when appropriate. The relationship between numerical variables was examined using the Spearman correlation test.