İhracata yönelik kalkınma stratejisi ihracatın teşviki ve Türkiye örneği
- Tez No: 7721
- Danışmanlar: PROF. DR. OKAN AKTAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 1988
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 148
Özet
ÖZET Bu çalışmanın amacı, 1970 'li yıllardan bu yana kal kınma ekonomisinde önemli bir tartışma konusu olan ihracata ağırlık veren kalkınma stratejisinin genel esaslarının orta ya konulmasıdır. Çalışmada ihracata yönelik kalkınma stra tejisi uygulaması esnasında devletin dış ticarete ne tür politikalarla müdahale etmekte olduğuna ve bu politikaların yolaçabileceği muhtemel maliyetlere de değinilecektir. Çalışmanın son bölümünde 1980 sonrası Türkiye eko nomisindeki gelişmeler' ve ihracatı artırmak için uygulanan teşvik politikası incelenecektir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY The aim of this study to examine the general prin ciples of development strategy which gives weight to“Ex port Promotion”as a subject to discussions in the field of development econonontics since 1970 s. The study also inclu des an examination of trade policies used during export ori ented development strategies and the possible costs caused by those policies. In the last part of the study, developments in the Turkish ecomomy after 1980 and the policies implemented by the government to promote export are examined II