Dairesel anten dizilerinin genlik ve faz uyarım katsayılarının genetik ve tabu araştırma algoritmaları kullanılarak optimize edilmesi
  1. Tez No: 77211
  2. Yazar: OSMAN AYDOĞAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. KERİM GÜNEY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
ÖZET Bu çalışmada, arzu edilen diyagramı oldukça yalan bir biçimde verecek dairesel anten dizisinin dizi faktörü ifadesindeki uyarım genlik katsayıları ve fazlan genetik algoritma ve tabu araştırma algoritması kullanılarak optimum bir şekilde belirlenmiştir. Tabii seçme ve genetik bilimine dayanan genetik algoritma, değişik mühendislik problemlerinin çözümünde kullanılan bir optimizasyon tekniğidir. Modern sezgisel algoritmalardan biri olan tabu araştırma algoritması da oldukça yeni ve zor problemlerin çözümünde kullanılan bir optimizasyon algoritmasıdır. Çok modlu problemler için global optimum çözümler bulma yeteneğine sahiptir. Bölüm 1 'de, anten sentezi, genetik algoritma ve tabu araştırma algoritması hakkında temel bilgiler verilerek bu konularda yapılan çalışmalar sunulmuştur. Bölüm 2 'de, temel genetik algoritma ve tabu araştırma algoritması anlatılmıştır. Bölüm 3'te, eşit aralıklı, dairesel anten dizilerinin genlik ve faz uyarım katsayılarının genetik algoritma ve tabu araştırma algoritması kullanılarak optimize edilmeye çalışılmıştır. Bu katsayılardan elde edilen dizi faktörünün, arzu edilen dizi diyagramları ile oldukça uyumlu olduğu görülmüştür. Son bölümde ise sonuçlar sunulmuş ve öneriler getirilmiştir.
Özet (Çeviri)
VI SUMMARY In this work, the amplitude and phase excitation coefficients of a circular antenna array whose array factor will closely approximate the desired pattern have been optimally determined by using a genetic algorithm and tabu search algorithm. The genetic algorithm, which is based on natural selection and genetic science, is an optimization technique that has been applied for solving various engineering problems. Tabu search algorithm, which is one of the modern heuristic optimization procedures, is also quite new and promising optimization algorithm for difficult problems. It has the ability of finding global optimal solutions for multimodal problems. For these reasons, in this study the genetic and tabu search algorithm have been used for circular antenna array synthesis. The first section outlines the antenna synthesis, the genetic algorithm, tabu search algorithm and the previous works. In the second section, a basic genetic algorithm and tabu search algorithm have been presented. In the third section, the amplitude and phase excitation coefficients of circular antenna array for equally spaced were optimized by using a genetic algorithm and tabu search algorithm. It was shown that the array factors obtained from these coefficients are in good agreement with the desired array patterns. In the last section, the results and suggestions have been given.