Baryum tartarat'ın x ışınları kırınımı ile kristal yapının incelenmesi ve böbrek taşlarının nitel analizi
Investigation of crystal structure of barium tartarate by x ray diffraction and qualitative analysis of kidney stones
- Tez No: 77212
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET AKKURT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 116
Özet
V ÖZET BARYUM TARTARAT' IN X-ISINLARI KIRINIMI İLE KRİSTAL YAPISININ İNCELENMESİ VE BÖBREK TAŞLARININ NİTEL ANALİZİ Bu çalışma, tek kristal kırınım ve toz kristal kırınım deneyleri olmak üzere iki bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde baryum tartarat (Ba2C4H2O5) kristalinin X-ışınlarıyla kristal yapısı araştırıldı. Baryum tartarat kristali, BaCİ2H20 ve L(+) Tartarik asitin sulu çözeltilerinin karıştırılıp oda sıcaklığında bekletilmesi sonucunda elde edilir. Şeffaf, sert ve yoğun bir yapıya sahip olan kristallerden tek kristal olan bir tanesi polarizasyon mikroskobunda seçilerek Buerger ve Weissenberg kameralarında sırasıyla“Buerger, döner, Weissenberg ve Laue filmleri ”çekildi. Sıfırına ve üst tabaka filmlerinin incelenmesi sonucunda ; kristal sisteminin monoklinik olduğu belirlenen kristalin, yansıma şartlarının; {Wl)=>h+ l = 2n,( h00)=>h = 2n,(0k0 )=>& = 2n,(00/) =>l = 2n olduğu saptandı. Laue sınıfı: 2/m, Özel Laue simetrilerinin: [100] ve [001] doğrultulan için 2mm, [010] doğrultusu için 2 olduğu görüldü. BaC4H406'ın kristal verileri; M=285.40 akb, P12ı/nl (No:14), a=7.14±0.013Â, b=10.91±0.017Â,c=6.72±0.014Â,
Özet (Çeviri)
VI ABSTRACT INVESTIGATION OF CRYSTAL STRUCTURE OF BARIUM TARTARATE BY X-RAY DIFFRACTION AND QUALITATIVE ANALYSIS OF KIDNEY STONES B This study consists of two parts, the experiments of single crystal diffraction and thlg experiments of powder crystal diffraction. In the first part the crystal structure of barking fc' tartrate (BaC^Oö) was examined by x-ray difrraction.The diffraction crystal of barking »o tartrate was obtained by being waited the mixing of the solutions of diluted BaCİ2*2H2h+ I = 2n,( h00)^>h = 2n £0k0 )=>£ = 2n,(00/) =>l = 2n, Laue Group: 2/m The special Laue symetries are 2mm for direction [100] and [001] and 2 for direction [010]. The crystal data obtained in (BaC^Oe) : M=285.40 amu, P12iMl (No: 14), a=7.14±0.013Â, b=10.91±0.017Â,c=6.72±0.014Â, a=P=90° y=91.1°, V=523.37 Â3,Z=4, dx=3.62g/cm3, n(Mo)=77.76 cm"1, t=0.257 mm(optimum crystal thickness), F(000)=528, T=293 °K, X(MoK«)= 0.71069Â. In the second part, ten stones of kidney, which have different dimensions and structures, were analyzed by x-ray powder diffraction technique. Firstly the stones were grinded to obtain very fine powder in an agat mortar. Furthermore, the samples which were chosen from internal, middle and external layers of two bigger stones were examined separately. The diffraction patterns by using the x-ray powder diffractometer. After the analysis of patterns with Hanawalt method, it is found that the stones includes Whewellite, Weddellite, Uric Acide, Whitlockite, L(-)Cystine and Cadmium Phosphate Hydroxite.