IETF 6TiSCH protokolü için yeni bir yönlendirme amaç fonksiyonu
A new routing objective function for IETF 6TiSCH protocol
- Tez No: 772110
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SEDAT GÖRMÜŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
Kablosuz Duyarga Ağları, kısıtlı çekim mesafesine sahip, düşük güçlü düğümlerden oluşur. Bu ağlarda endüstriyel uygulamaların sağlaması gereken kararlı ve güvenilirlik gibi kalite ölçütlerini karşılamak için Nesnelerin İnterneti tabanlı çeşitli protokoller kullanılır. Bu protokollerden yönlendirme işlemlerinden sorumlu olanı RPL protokolüdür. Düğümler ağ yapısını bilmeden konumlandırıldıkları için ağa katıldıklarında kendilerine ebeveyn düğüm seçmeleri gerekir. Ağda meydana gelen iletişim sorunları sebebiyle düğümler zamanla tercih ettikleri ebeveynlerini değiştirmek zorunda kalırlar. Kötü ebeveyn tercihi veya sıkça ebeveyn değişimi ağın verimini negatif yönde etkiler. Ağdaki düğümler bir periyod boyunca (saat, gün, ay vb.) aynı kalitede iletişim sağlayamaz. Bu çalışmada, IETF 6TiSCH protokol yığınında çalışan RPL protokolü için LBHOF adında öğrenme tabanlı yeni bir amaç fonksiyonu önerilmiştir. Gerçekçi yaklaşım için bazı düğümler belirli periyod dilimlerinde farklı iletim gücüne ayarlanmıştır. Yapılan testler sonrasında ebeveyn değiştirme sayısında, paket iletim oranında ve tampon bellekten düşen paket sayısında önemli ölçüde iyileştirme sağlanmıştır. Önerilen amaç fonksiyonu ile tekrarlı koşan ağların daha kararlı davrandığı gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Wireless Sensor Networks consist of low-power nodes with limited reception distance. In these networks, Internet of Things based various protocols are used to meet quality criteria such as stability and reliability that industrial applications must provide. Of these protocols, the one responsible for routing operations is the RPL protocol. Since the nodes are located without knowing the network structure, they have to choose a parent node when they join the network. Due to communication problems in the network, nodes have to change their preferred parents over time. Bad parent choice or frequent parent changes negatively affect the efficiency of the network. Nodes in the network cannot provide the same quality of communication throughout a period (hour, day, month, etc.). In this study, a new learning based objective function named LBHOF is proposed for the RPL protocol running on the IETF 6TiSCH protocol stack. For a realistic approach, some nodes are set to different transmit power in certain period slices. After the tests, a significant improvement was achieved in the number of parent switch, packet delivery ratio and the number of packets dropped from the buffer memory. It has been observed that iterative running networks with the proposed objective function behave more stable.